سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

شهر نراق زادگاه علامه ملا محمد مهدی نراقی و ملا احمد نراقی (فاضلین نراقی)
بیش از 100 نفر از مشاهیر نامدار دارای جمعیت سه هزار نفره در مقطع 8 سال دفاع مقدس دارای 180 رزمنده بوده و علاوه بر آن 8 آزاده و 100 جانباز(مجروح)و 80 شهید تقدیم آرمان های میهن اسلامی نموده است.


بایـگـانی

برابر گزارش سایت سلحشوران شهر نراق ؛ از رایج‌ترین صنایع دستی اسرا، ساخت تسبیح بود . تسبیح هسته خرمایی، گلی، سنگی، فلزی، پلاستیکی و نوک خودکاری انواع مختلف آن بود .

 بنده سال 1365 در اردوگاه موصل مرکز استان نینوای عراق دو عدد تسبیح درست کردم . هر نوبت که نماینده های صلیب سرخ جهانی به اردوگاه اسرا می آمدند کاغذ و خودکار می دادند تا با آن به خانواده هایمان در ایران نامه بنویسیم .

مثلا 30 عدد خودکار به آسایشگاه 120 نفره ما امانت می دادند . خودکارها شبیه به بیک بود و هنگامی که رنگ آن به اتمام می رسید توسط عراقی ها دور ریخته می شد من میله های خالی آن را جمع می کردم .

یکسال طول کشید تا بالغ بر 100 میل خودکار جمع آوری کرده و با استفاده از نوک های آن تسبیح درست کردم . همچنین از نوک میله ها شیخک و از قسمت دیگرش مهره یا دانه تسبیح درست کردم .

این تسبیح ارزشمند که برایم خاطره انگیز است از عراق به ایران آوردم و پس از ازدواج سال 1371 به همسرم هدیه دادم که به دلیل ارزش هنری و معنوی آن همچنان به عنوان یادگاری نگهداری می نماید .

http://www.otaghasnaftehran.ir/wp-content/uploads/2015/09/3596293_340.jpg

راوی: آزاده جانباز حاج احمد ابوالحسنی فرزند عزت الله اهل شهر نراق

۹۶/۰۵/۱۲
سلحشوران شهر نراق

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

هدایت به بالای

folder98 facebook