سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

شهر نراق زادگاه علامه ملا محمد مهدی نراقی و ملا احمد نراقی (فاضلین نراقی)
بیش از 100 نفر از مشاهیر نامدار دارای جمعیت سه هزار نفره در مقطع 8 سال دفاع مقدس دارای 180 رزمنده بوده و علاوه بر آن 8 آزاده و 100 جانباز(مجروح)و 80 شهید تقدیم آرمان های میهن اسلامی نموده است.


بایـگـانی

به : نراق

لیل یکشنبه اول سنبله 1298 ( 1 شهریور 1298 برابر 27 ذیقعده 1337)

اخوی مکرم مهربان آقا عبدالحسین(مهدوی) و آقا میرزا علی محمد(فروغی) تاجران نراقی
اخوان عزیزم

... شرح حالات را عرض نموده ام . الحال را هم لازم شد شرح حالات را عرض کنم . اولا صورت اثاثیه را که خواسته ام فوری بفرستید و قند و چای ؛ آب نبات ؛ فلفل ؛ زردچوبه ؛ با قدری ذغال  فوری به همراه اهل بیت بفرستید .

عرض دیگر اینکه کاغذی از احبای کروگان(دوستان  بهایی کروگان جاسب از توابع دلیجان) رسید خودم هم شرحی نوشتم و به اداره ژاندارمری و دوّم حکمی گرفتم که نایب مرتضی خان به جهت تحقیق به کروگان برود و حبیب رنگرز صباغ نراقی(پدرِ علی مشهور به علی جبرییل) که یکی از ولد زناهای حرام زاده هست تنبیه و مجازات سخت نماید و حضرات احباب(یاران بهایی) را آسوده کند و چون حضرات دوستان خیال داشته اند مدرسه ای بنا کنند که اطفال های خودشان تحصیل کنند چند نفر از مومنین به دستیاری محمد یوسف خان(احتمالا قوی محمدیوسف خان یوسفی فرزند طوقان ابن یوسف) که محرمانه به آنها خبر داده است مانع شده اند .
لَهذا حکم صادر شد که حتما حضرات دوستان مدرسه را دایر کنند و در کمال امنیت و آسودگی مشغول کار خودشان بشوند و هر گاه با هم موانعی به جهت آنها رو بدهد فوری به خود من اطلاع بدهند تا رفع او را بنمایم .
البته به حضرات شما هم بنویسید که هر گاه ژاندارمری آمد مبادا احتیاط کنید و هر مطلبی دارید اظهار کنید تا رفع او را بنمایند .
و کاغذی هم از آقای سلطان نصرالله به جهت حقیر آمد ایضا فرستادم ملاحظه نموده عودت دهید که لازم است و جواب هم باز به قم نوشتم محض اطلاع عرض شد و کاغذی هم در جوف(داخل) است نوشته ام فوری به کروگان برسانید و جواب بخواهید ، مبادا فراموش شود .

خدمت اهل خانه ما و تمام قوم و خویشان عرض سلام برسانید .


جناب آقاخاله ها(پسرخاله ها) آقا محمد کاظم و آقا محمدعلی و جناب آقا محمدعلی آقا(ملا محمدعلی فروغی فرزند ملا ابوالقاسم نراقی) را عرض سلام تکبیر برسانید .

آقای نایب میرزاعلی خان به جمیع دوستان عرض سلام می رسانند . اگر زحمت ندارد اخوی جان به آقا محمد حسین مرحوم حاج میرزا تراب(محمدحسین ابن حاج میرزاتراب) سلام برسانید و بگویید عبدالله خان ژاندارم(در قم) احوالپرسی می کند و مطالبه سه تومن را همه روزه می کند دیگر نمی دانم چه مطلبی است . البته به ایشان بفرمایید در خصوص چلوار البته ده زرع به جهت آقای نایب میرزاعلی خان بفرستید که لازم دارند .
آقا میرزا ابراهیم کاروانسرا دار(در قم) عرض سلام می رساند و احوالپرسی می کنند . آقا حبیب الله آقا محمدعلی آقا (حبیب الله فروغی)سلام
می رساند و به جناب آقا ملاعلی(علی محمد فروغی) مجدد سلام برسانید و عرض کنید احتمال می دهد کاغذی از همدان(نامه ای از نراقی های مقیم همدان) به توسط شما به جهت حقیر بیاید ؛ البته اگر آمد فوری بفرستید که واجب است .

زیاده زحمتی ندارد . اخوی جان اشیائیکه لازم است که حتما باید(از نراق به قم) بفرستید :

* مفاوضات 1 جلد(کتاب فلسفی بهائیان اثر عباس افندی)

* بدایع الآثار 1 جلد(کتاب سفرنامه 2 جلدی عباس افندی مشهور به عبدالبهاء به اروپا و آمریکا .  افندی سومین شخصیت محوری بهائیت و چند سال مسئولیّت ادارهٔ جامعهٔ بهائی را برعهده داشت) .

* مدنیه یک جلد(رسالۀ مدنیّه یکی از آثار اوّلیّۀ عبدالبهاء مبیّن آثار دین بهائی می‌باشد. عبدالبهاء این رساله را به دستور بهاءالله در سال ۱۸۷۵ میلادی تحت عنوان "اسرار ُالغیبیّه لاَسباب ِالمدنیّه" می‌نویسد) .

* ایقان یک جلد (ایقان از آثار بهاءالله است. به اعتقاد بهائیان این کتاب نیز مانند دیگر آثار بهاءالله وحی مُنزل از خداوند بر او بوده ‌است. این کتاب در جواب سؤالات حاجی میرزا سید محمد خال، دایی سید علی محمد باب نگاشته شده‌است) .

* کرانه یک جلد ( کتاب بر کرانه ظهور ماخذ بهائیت شناسی است) .

* اشراقات و اقتدارات 1 جلد(مجموعه چند لوح بهاء الله کتاب اشراقات و جلد دیگر اقتدارات به قلم میرزا حسینعلی نوری نوشته شده است) .

* اقدس 1 جلد(اقدس کتاب احکام و قوانین دینی بهائیان است. بهائیان معتقدند که کتاب اقدس وحی مُنزل بر بهاالله بوده است) .

* کلمات مکنونه 1 جلد(کتاب کلمات مکنونه یکی از آثار بهاءالله است که در بغداد نگاشته شده است . این کتاب در بین بابیان به صحیفه فاطمیه مشهور بود) .

* اشعار میرزا نعیم 1 جلد(محمد فرزند حاجی عبدالکریم متخلص به "نعیم"، معروف به میرزا نعیم سدهی در قریه فروشان متولد شد) .

البته این ها را به جان من فوری بفرستید که خیلی لازم بلکه واجب است و ظرف جهت امروز بفرستید که وقت می گذرد محض اطلاع عرض شد .

نویسنده نامه : عباس ابن معاون التجار نراقی ( آقای میرزا عباس مهدوی نراقی فرزند فضل الله معاون التجار ابن محمد جواد ابن حاج محمد مهدی ابن عبدالله نراقی)
(نویسنده سال 1298 شمسی(98 سال پیش) از سوی دارایی مرکز به ریاست تفتیش قم منصوب گردید) .

۹۶/۰۵/۱۵
سلحشوران شهر نراق

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

هدایت به بالای

folder98 facebook