سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

شهر نراق زادگاه علامه ملا محمد مهدی نراقی و ملا احمد نراقی (فاضلین نراقی)
بیش از 100 نفر از مشاهیر نامدار دارای جمعیت سه هزار نفره در مقطع 8 سال دفاع مقدس دارای 180 رزمنده بوده و علاوه بر آن 8 آزاده و 100 جانباز(مجروح)و 80 شهید تقدیم آرمان های میهن اسلامی نموده است.


بایـگـانی
آخـریـن مـطـالـب

حبیب الله حسنی نراقی روشن دلی مومن و با اخلاق

پنجشنبه, ۱۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۴۵ ق.ظ

آقای حبیب اله حسنی سال 1301 شمسی در شهر نراق تولد یافت . پدرش شکرالله حسنی فرزند ... و مادرش زیور رضایی فرزند محمدباقر از مومنین نراق بودند .

مرحوم حبیب الله حسنی

آقای حبیب الله حسنی به طور مادرزادی نابینا بود و بعد یکی از ذاکرین اهل بیت عصمت و طهارت شد . وی ارادت خالصانه به ائمه معصومین و احترام ویژه ای به سالار شهیدان امام حسین(ع) داشت .

در جوانی نزد پدرش در دبّاغ خانه(کارگاهی که در آنجا پوست حیوانات را پاک و پیرایش می‌ دهند) اشتغال داشت . این مکان زیرزمینی در ساختمان قدیمی تعلیمات اساسی پایین تر از میدان نراق بود که به صادرات منطقه ای پوست از نراق مبادرت می ورزیدند . وی انسان شوخ طبع و قبلی پاک داشت ؛ در عوض از آنجایی که هیچ کار خداوند متعال بی حکمت نمی باشد هوش سرشار و حافظه ی قوی داشت.

او پایه ثابت روضه خوانی و مداحی قبل از منبر رفتن روحانیت در مجالس بود. محل زندگی ایشان کوچه شربتی ها بود که روزی دو سه نوبت از این مکان به مسجد جامع می رفت تا در نمازجماعت شرکت کند .
مشارالیه در ماه های رمضان و محرم و سایر مناسبت ها در طول سال خود را به مساجد جامع، بازار و امام حسن مجتبی (ع) می رساند و اغلب زمان ها قبل از منبر رفتن واعظ به روضه خوانی می پرداخت . از جمله اشعاری که ایشان قرائت می کرد عبارت است : :

اوّل سلام بر احمد، دوم به ساقی کوثر
سوم به فاطمه، چهارم به سبزپوش پیمبر
سلام پنجم ما باد به کشتة نیزه و خنجر
ز بعد پنج تن حق، سلام بر همه یک سر
هـمین کــلام بــود امــر واجب مـا
کــه بر حبیب خــدا ختم انبیا صلوات
بــه یـازده پـسران عـلی ابــوطالب
به ماه عارض هر یک، جدا جدا صلوات


از اخلاق بارزش اینکه مشتاق بود اشعاری که استفاده می کرد مستند باشد فلذا بنده محصل مقطع ابتدایی بودم و ایشان به منزل ما می آمد و کتاب خزائن الاشعار را برای او می خواندم که با چند بار خواندن آن ها را حفظ می کرد. اشعاری از جمله :
ای ولی عصر(عج) امام زمان
ای سبب خلقت کون و مکون
ای به ولای تو تولای ما
مهر تو آئینه دل های ما
از چه که تو روی نهان کرده ای
خون بدل پیر و جوان کرده ای


اغلب ایشان قبل از مرثیه خوانی اشعار عرفانی و پند آموز برای نراقی ها می خواند. هوش شایسته او باعث شده بود اشعاری را که از کتاب سعدی و حافظ برایش می خواندم حفظ نماید .

آنچه که در یاد از ایشان مانده شعر مشهوری بود که می خواند :

جانم به فدایت یا ابا عبدالله قربان وفایت یا ابا عبدالله
لعنت به جماعتی که مَنعَت کردند از آب فرات یا اباعبدالله(ع)مرحومه خانم بتول عظیمی

همسر آقای حسنی به نام مرحومه خانم بتول عظیمی فرزند صفرعلی و صاحب چهار فرزند به اسامی نصرت الله – زهرا - فردوس و منیر حسنی می باشند .

خواهر آقا حبیب الله به نام شوکت حسنی همسر استاد محمد رضایی فرزند علی بود . برادرانش : مرحوم میرزاآقا حسنی سرهنگ و سپس استادیار دانشگاه در امریکا بود . حسینعلی – رحمت الله – فتح الله و ماشاءالله حسنی هستند .

نصرت الله حسنی

دکتر سیما حسنی فرزند میرزاآقا از چهره های مطرح پزشکی در لس آنجلس امریکا و دکتر ولی الله حسنی فرزند حسینعلی از چهره های مطرح پزشکی در تهران برادرزاده های آقا حبیب الله حسنی می باشند .

آقای حبیب الله حسنی نهایتا پس از 80 سال عمر با برکت تاریخ 12 آبان 1381 به دیار باقی شتافت و در وادی السلام شهر نراق خاکسپاری گردید .

 

                                           علی اکبر رضایی                                   ابوالفضل یوسفی

سایت سلحشوران شهر نراق از آقایان علی اکبر رضایی فرزند محمد و ابوالفضل یوسفی فرزند نوروز بابت مساعدت و همکاری در تکمیل این پست کمال تشکر را دارد . 

۹۶/۰۹/۱۶
سلحشوران شهر نراق

نظرات  (۳)

۱۷ آذر ۹۶ ، ۱۴:۴۴ ابوالفضل یوسفی
با عرض سلام و ارادت الحق و الانصاف مرحوم حسنی نمونه بارز اخلاق و فردی مومن و معتقد بودند و چون بنده چندین سال توفیق زندگی در محضر بزرگوار را داشتم این موضوع را از نزدیک لمس کرده ام روحش با ارباب بی کفن همنشین باد از عوامل سایت سلحشوران بابت درج این مطالب کمال قدردانی را دارم .
۲۳ آذر ۹۶ ، ۲۲:۰۴ حسنی تهرانی
سلام خداوند ایشان وهمسر محترم وی را قرین رحمت فرمایید
سلام و عرض ادب و خدا قوت ، مدتی بود افتخار نداشتم از زحمات شما در سایت سلحشوران بازدید کنم که بالاخره این توفیق حاصل شد و مروری بر تحقیقات و یافته ها داشتم . ضمن تشکر و قدردانی باید عرض کنم مطلب مرحومم حبیب اله حسنی ( همسایه) قدیمی خیلی جالب بود و خاطراتش تداعی شد. خدا رحمتش کند انشاا.. و روحش شاد.
خاطرات مرحوم بهارعلی مداحی و حاج غلام قاسمی هم باید جالب باشد. با تشکر

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

هدایت به بالای

folder98 facebook