سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

شهر نراق زادگاه علامه ملا محمد مهدی نراقی و ملا احمد نراقی (فاضلین نراقی)
بیش از 100 نفر از مشاهیر نامدار دارای جمعیت سه هزار نفره در مقطع 8 سال دفاع مقدس دارای 180 رزمنده بوده و علاوه بر آن 8 آزاده و 100 جانباز(مجروح)و 80 شهید تقدیم آرمان های میهن اسلامی نموده است.


بایـگـانی

هوالمالک بالاستحقاق

و بعد باعث بر تحریر این کلمات شرعیه الدلالات آنست که با تحقق کافه شرائط صحت حاضر گردید در عالی محفل شرع مطاع( دین در خور اطاعت)لازم الاتباع(الزامی در مسایل حقوقی و قضایی) عالیشان(بلند مرتبت) آقا علی محمد خَلف مرحوم اقا نصراله ابن حاجی رمضان نراقی و به مبایعه لازمه جازمه صحیحه شرعیه بیع نمود و بفروخت به عالیجاه عزت شعار آقا محمد جعفر خلف مرحمت شان آقا محمد رضا من القصه همگی و تمامی نیم طاق مالکی و متصرفی خود را از جمله بیست و شش طاق مدار مزرعه کَندقَه شهره که از مزارع قصبه نراق است غنی از تحدید(تعیین حدود کردن) و توصیف است با کافه ملحقات شرعیه آن از صحاری(دشت – بیابان) و مَجاری(محل جریان) و براری(خشکی – صحرا) و اَنهار(نهر – جوی) و اشجار(درختان) و عیون و باغات و استلخ(اسطلخ – استخر) و املاک(باغ و...) و اراضی و مراتع .....و قلعه و حصار و کلما یتعلق بها به قدر الحصه نیم طاق ...........ذکره ام لم یذکر و سمی ام لم یسم بمال المبایعه مبلغ پنجاه و هشت تومان نصف بیست و نه تومان قبض رایج خزانه احمد شاهی ......... تومان ماخوذه حین العقد باعتراف الشرعی و بایع مزبور بعد از اخذ تمامی مال المبایعه بیع موصوف را تامل و کاملا از ید تصرف خود اخراج نموده و به تصرف مشتری مرقوم داد و قرار و استقرار یافت به نوعی که ادعای مالکانه نمود کتصرف الملاک فی املاکهم و ذوی الحقوق فی حقوقهم بین الجانبین قبض و اقباض و تسلیم و تسلم و تخلیه و تصرف معمول و مرعی گردید .

پس الیوم تمامی نیم طاق بیع مزبور حق صرف وملک طلق مشتری مرقوم است و احدی را به هیچ وجه من الوجوه حقی و بهره در آن باقی نمانده و عقد مبایعه لازمه جازمه صحیحه شرعیه مشتمل به جمیع شرائط و ارکان خالی از کافه نواقص و بطلان با اسقاط جمیع خیارات محتمله و متصوره موجبه فسخ سیما خیارالغبن ولو کان فاحشا بل افحش ولو به ضعف الثمن بینهما کما هوالمقرر فی الشریعه المطهره جاری و واقعه و من بعد هذا بایع مزبور ملزم شرعی گردید که چنانچه از حین التحریر الی مدت پنجاه عام دیگر .... در مبایعه پیدا شود که موجب بطلان مبایعه شود یا مستحقا للغیر بر آید و به ثبوت شرعی برسد و از ید مشتری انتزاع یابد کلهم بعضا عینا او منفعتا به نحوی از عهده بر آید که نیازی راجع به مشتری نباشد و سوای مال المبایعه و اجرت المثل سنوات ماضیه آن مجانا بلاعوض به مشتری دادنی باشد و صیغه التزام بینهما جاری شد .
و کان ذالک تحریر ا فی یوم یکشنبه نوزدهم شهر شعبان المعظم مطابق هذا سنه ..... سعادت دلیل ۱۳۳۵
19 شعبان 1335(برابر 20 خرداد 1296)

پشت سند:
و بعد باعث بر تحریر این کلمات شرعیه الدلالات آنستکه با تحقق کافه شرائط صحت حضور بهمرسانید جناب مستطاب عمده التجار والاعیان افتخار الحاج حاج محمدعلی غفاری تاجر نراقی(حاج محمدعلی فروغی فرزند عبدالرزاق داماد میرزا عبدالباقی و پدربزرگ خواننده مشهور کشور فریدون فروغی) و نظر به وکالت که داشت از طرف عزت آثار آقا محمد جعفر مشتری مرقوم در ظهر مبایعه صحیحه شرعیه منتقل نمود به جناب مستطاب عمده التجار والاعیان آقا محمدعلی فروغی(فرزند ملا ابوالقاسم نراقی فرزند ملا عبدالکریم) تاجر نراقی تمامی مجری المیاه(محل عبور آب) نیم طاق آب و املاک مزرعه کَندَقه که عبارتست از بیع مرقوم در ظهر کائنا ماکان با جمیع ملحقات و منضمات و متعلقات آن از صحاری(دشت – بیابان) و مجاری و آبار(چاه آب) و اشجار(درختان) و مراتع و ..... و کلما یتعلق بها کما رقیم فی الظهر ....... عنه ذکر ام لم یذکر و سمی ام لم یسم به مال المبایعه مبلغ پنجاه و شش تومان نصف بیست و هشت تومان وجه نقد و ......... قبض و اقباض و تسلیم و تسلم و تخلیه و تصرف لا علی رسم القباله معمول و مرعی گردید آلیوم تمامی نیم طاق بیع(عقد – قرارداد) مرقوم در ظهر حق صرف و ملک طلق مشتری معزی الیه است و احدی را وجها من الوجوه حقی و بهره ای در آن باقی نمانده و چنانچه منبعد احدی ادعائی بنماید باطل و از درجه اعتبار ساقط است و صیغه مبایعه صحیحه شرعیه مشتمل بر جمیع شرائط و ارکان خالی از کافه نواقص و بطلان با اسقاط جمیع خیارات ...... خیار الغبن ولو کان فاحشا بل افحش ولو به ضعف الثمن بل ادب و بینهما علی آل....الشرع الانور جاری و واقع گردید .
و کان ذالک التحریر فی یوم دوشنبه ششم شهر جمادی الثانی سنه ۱۳۴۷
6 جمادی الثانی 1347 (برابر 29 آبان 1307)

صحیح است اقل الحاج محمدعلی غفاری

از جناب استاد حاج سید مجتبی غفاری فرزند سید محمود به جهت بازخوانی سند بیش از یک قرن پیش متعلق به سایت سلحشوران شهر نراق سپاسگزاریم .

۹۶/۱۰/۱۱
سلحشوران شهر نراق

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

هدایت به بالای

folder98 facebook