سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

شهر نراق زادگاه علامه ملا محمد مهدی نراقی و ملا احمد نراقی (فاضلین نراقی)
بیش از 100 نفر از مشاهیر نامدار دارای جمعیت سه هزار نفره در مقطع 8 سال دفاع مقدس دارای 180 رزمنده بوده و علاوه بر آن 8 آزاده و 100 جانباز(مجروح)و 80 شهید تقدیم آرمان های میهن اسلامی نموده است.


بایـگـانی
آخـریـن مـطـالـب
به گزارش سایت سلحشوران شهر نراق ؛ تاریخ 15 صفر 1329 برابر 25 بهمن 1289 در شهر مشاهیرخیز نراق از توابع شهرستان دلیجان استان مرکزی فرزند پاکی دیده به جهان گشود که اسم مبارکش حاوی خیر و برکت بود و نعمت الله نام شایسته برایش انتخاب گردید . شناسنامه شماره 250 برای او در نظر گرفته شد .

استاد نعمت الله محمدی
* پدر نیک نامش حاج عبدالله محمدی فرزند حاج محمد مهدی تاجر نراقی نام داشت که در آرامگاه خانوادگی محمدی جنب بقعه شاه سلیمان شهر نراق روی سنگ قبرش مرقوم شده است :

هوالحی الذی لا یموت . هذا قبر رجل صالح المتقی مرحوم مغفور که در سن 98 سالگی در مهر ماه 1339 دعوت حق را لبیک و به رحمت ایزدی پیوست .

حاج محمد مهدی تاجر نراقی(وفات سال 1300 شمسی) و همسرش فاطمه سلطان فرزند حاج آقاجان تاجر نراقی (وفات 1310 شمسی) پدر بزرگ و مادر بزرگ استاد نعمت الله محمدی در قبرستان و بقعه علی ابن جعفر(ع) شهر قم خاکسپاری گردیده اند . نوشته های 75 ساله روی سنگ قبر قبلی آنها از بین رفته بود که سال 1385 توسط آقای مجید محمدی به شکل جدید تعویض گردید .

* مادر متدینش بانو سیدالسادات خدیجه محمدی اردهالی فرزند میرزا سید یحیی می باشد که در کنار قبر همسرش حاج عبدالله خاکسپاری شد و روی سنگ قبرش سال فوت 1397 قمری(1355 شمسی) قید گردیده است . میرزا سید یحیی داخل مرقد منور حضرت سلطانعلی ابن امام محمد باقر(ع) در مشهد اردهال خاکسپاری گردیده است . یحیی اردهالی داماد حاج عبدالباقی واقف نراقی بود . عبدالباقی نیز داماد میرزای قمی بود و آب انبار تاریخی و مشهور حاج عبدالباقی در نراق نیز به مشارالیه نسبت دارد .

* برادران آقای حاج نعمت الله محمدی عبارتند از :

- حاج عبدالغدیر محمدی متولد 1301 تاریخ 6 شهریور 1386 فوت و در آرامگاه خانوادگی جنب بقعه شاه سلیمان نراق خاکسپاری گردید . همسرش آفاق صفایی فرزند شکرالله خان نام داشت .

- علی محمد محمدی تاریخ 10 مرداد 1342 به رحمت ایزدی پیوست و در آرامگاه خانوادگی جنب بقعه شاه سلیمان نراق خاکسپاری گردید . همسرش بتول حسینی فرزند حاج اسدالله نام داشت .
* خواهران آقای حاج نعمت الله محمدی عبارتند از :


- حاجیه فاطمه سلطان محمدی تاریخ 10 مرداد 1364 به رحمت ایزدی پیوست و در آرامگاه خانوادگی جنب بقعه شاه سلیمان نراق خاکسپاری گردید . مشارالیها همسر غلامرضا محمدی فرزند حبیب الله بود .

- حاجیه ایران محمدی متولد 1310 تاریخ 26 دی 1392 فوت و در آرامگاه خانوادگی جنب بقعه شاه سلیمان نراق خاکسپاری گردید . مشارالیها همسر مرحوم حاج نصرت الله تیموری بود .

- خانم ملوک محمدی متولد 1296 تاریخ 0/0/1384 فوت و در آرامگاه خانوادگی جنب بقعه شاه سلیمان نراق خاکسپاری گردید . مشارالیها همسر مرحوم علیرضاخان یوسفی فرزند محمدیوسف خان بود .

* شش سال کودکی نعمت الله در نراق گذشت و سال 1295 شمسی تحصیلات ابتدایی خود را در مکتبخانه زادگاهش نراق آغاز نمود و بعد به همراه خانواده به تهران عزیمت نمود.
همزمان با فراگیری دانش به یادگیری و قرائت قرآن کریم نیز مبادرت می ورزید . به تدریج از کتاب جامع المقدمات عربی و فارسی و صرف و نحو بهره مند گردید . همچنین از کتاب لغت نامه به نام نصاب الصبیان که به صورت شعر از عربی به فارسی ترجمه و سروده شده بود استفاده می نمود .
در مراکز علمی و مدارس عالی زمان خود به تحصیل زبان و ادبیات فارسی و عربی و علم عروض و قافیه(اوزان شعر فارسی)و زبان فرانسه پرداخت .


پدرش حاج عبدالله به تجارت فعالیت داشت و در بازار موفق بود و اغلب در مناطق حیدرآباد(روستایی از توابع بخش محمدیار شهرستان نقده در استان آذربایجانغربی) که در قدیم رونق کسب و کار داشته و همچنین منطقه سُلدوز (نقده فعلی در استان آذربایجانغربی) که از مراکز تجارت بود و شهرهای ترک نشین و حتی استانبول ترکیه به تجارت مشغول بود . فرزندش از سنین جوانی به نقاطی که تردد داشت همراه خود می برد و بر این اساس نعمت الله ترکی را فرا گرفت و به آن مسلط بود .
مکان دیگر تجارت حاج عبدالله نراقی شهر گرمسار بود . در گرمسار عمده التجاری به نام حاج عبدالحسین ابوحسینی فعالیت داشت که مورد وثوق یکدیگر بودند . روزی حاج عبدالحسین به حاج عبدالله اظهار داشت نیروی پاکدست و مسلط برای دفتر تجاری نیاز دارم که فرزندت نعمت الله گزینه ی مناسبی برای این کار است فلذا پشتیبانی کن تا او کمک حال من باشد . بنابراین نعمت الله محمدی ساکن گرمسار گردید و نزد ابوحسینی کار می کرد و بعد نیز در فرهنگ گرمسار موثر واقع گردید .
* استاد محمدی سال 1310 شمسی در 21 سالگی با دختر عمویش خانم ربابه محمدی فرزند فتح الله ازدواج نمود . حاجیه ربابه متولد 1294 شمسی تاریخ 14 مرداد 1378 فوت و طبق سفارش او در وادی السلام شهر نراق خاکسپاری گردید . حاصل ازدواج نعمت الله و ربابه پنج دختر و یک پسر به این اسامی می باشند :
- پروین محمدی و نام همسرش آقای محمدعلی ارتفایی بود .
- بدری محمدی که با آقای مرتضی صادقی اهل خوانسار ازدواج نمود .
- کبری(مهری) محمدی و نام همسرش آقای اردشیر خَسبَخی اهل گیلان می باشد .
- مریم محمدی و همسرش جناب سرهنگ علی رحمان زاده نام دارد .
- فاطمه(فهیمه) محمدی که همسرش مرحوم استاد علی اکبر فرشاد نام دارد . فاطمه متولد 1320 تاریخ 1 آذر 1380 بدرود حیات گفت و در وادی السلام نراق دفن گردید .

احمدرضا محمدی که به همراه همسرش خانم فریده قُرابی در تهران سکونت دارند .
فرزندان و دامادهای خانواده ربابه خانم و آقا نعمت الله منشا برکت و خدمات عام المنفعه در جامعه بوده و هستند . این مجموعه اکثرا فرهنگی و از نخبه های تحصیل و تدریس می باشند . مجموعه این افراد گنجینه ای از انسانیت و علم را تولید می کنند .
آقا نعمت الله تاریخ 17 شهریور 1318 در شهرستان گرمسار استان سمنان به استخدام آموزش و پرورش در آمد و به عنوان آموزگار دانش آموزان شایسته ای را در دبستان آفتاب تعلیم نمود . همچنین از فروردین 1320 دبیری دبیرستان آفتاب گرمسار را بر عهده داشت . از 27 دی 1320 تا شش سال علاوه بر دبیری ؛ کفالت دبیرستان آفتاب را بر دوش داشت .
از ابتدای مهر 1334 تا پنج سال ریاست دبیرستان سهراب ارادان بود . آرادان در گذشته مرکز گرمسار بود و اکنون یکی از شهرستان های استان سمنان محسوب می شود . عنوان شده سابقا دبیرستانی به نام محمدی در ارادان به نام ایشان نام گذاری شده بود .

ایشان به گرمسار بازگشته و از مهر 1339 لغایت مهر 1348 به عنوان دبیر دبیرستان آفتاب انجام وظیفه می نموده است . وی در آموزش و پرورش گرمسار فعالیت علمی خالصانه داشت و به دلیل عشق به کتاب و کتابخوانی و توسعه مطالعه علاوه بر خدمات آموزشی و بازرسی از زمستان سال 1345 الی مهر 1348 مسئولیت اداره کتابخانه عمومی گرمسار را بر عهده داشت .
تاریخ 16 مهر 1348 از گرمسار به استان مرکز(تهران) منتقل گردید و تا 30 دی 1349 به عنوان دبیر دبیرستان های بخش 2 تهران (بعدا بخش 14 شد) و مشخصا دبیرستان بوستان منطقه یوسف آباد(میدان کلانتری) انجام وظیفه نمود .

* آقا نعمت الله محمدی نراقی مهر ماه 1329 در دولت سپهبد حاج علی رزم آرا(1280 – اسفند 1329) و توسط وزیر فرهنگ دکتر شمس الدین جزایری(1292- 1369) مدال درجه دو فرهنگ دریافت نمود :
دولت شاهنشاهی ایران
وزارت فَرهَنگ
شماره : 8/25432/21727

تاریخ: 23/7/1329
بر طبق مادّه هشتم فصل سوّم آیین نامه نشانها و مدالهای وزارت فرهنگ نظر برای شورای عالی فرهنگ مصوّب جلسه هفتصد و پنجاه و یکمین موّرخ پنجم مهر 1329 آقای نعمت الله محمدی را بیک قطعه مدال از درجه دوم فرهنگ نائل میدارد .
وزیر فرهنگ - دکتر شمس الدین جزایری

نعمت الله در سال 1346 که مدیریت کتابخانه عمومی گرمسار را بر عهده داشت به دوست شفیقش حبیب یغمایی(1280 – 1363) که از زمره شاعران و روزنامه نگار و محقق ادبی بود به صورت اشعار مکاتبه می نماید که از شما برای کتابخانه درخواست چندین جلد کتاب دارم .
حبیب یغمایی هم اشعار جالب توجه ای در پاسخ به محمدی نراقی نوشته و هشت جلد کتاب به جهت هشت بیت نوشته اش هدیه می کند که اشعار هر دو شاعر مرقوم می گردد :


ابتدا اشعار استاد نعمت الله محمدی نراقی :
ای جناب حبیب یغمایی
ای که دارای فضل و تقوایی
‌گر مجال شنیدنت باشد
دارم از حضرتت تمنایی
از کتاب و کتابخانه بود
سخنم نیست حرف بیجایی
‌چون‌که اهل ادب ستانیدت
بپذیرند هر چه فرمایی
زان بزرگان و بخردان درخواست
بنما با بیان شیوایی
که نمایند هدیه چند کتاب
باشد این کار نیک سودایی
سود آن می‌رسد به نسل جوان
دهد از جهل و فقر و رسوایی
ز آن‌که همراه دانش است همی
بی‌گمان گوهر توانایی

استاد حبیب یغمایی
اشعار استاد حبیب یغمایی در پاسخ درخواست کتاب به نعمت الله محمدی نراقی
ای جناب محمدی کز تو
در دانش بروی ما واشد
تا کتابخانه‌ات شود آباد
آنچه دستور دادی اجرا شد
‌نامه‌ات مختصر شد، آنگه چاپ
بهر خوانندگان یغما شد
صله هشت بیت عالی تو
هشت جلد کتاب اهدا شد

http://nasimk.ir/uploads/news/eghbal%20yaghmaei.jpg
تاریخ 10 فروردین 1346 نامه استاد اقبال یغمایی به استاد نعمت الله محمدی نراقی را ملاحظه می کنیم :
جناب محمدی گرامی پس از عرض سلام

ای جناب محمدی که تُرا
شد مُعَرِّف حبیب یغمائی
همه هستیم چون وِرا شاگرد
شد مُسلّم مرا که از مائی
چون محمد(ص) مدینه علمی

در بیان و قلم تو یکتائی
دست دادم سعادتی بی حدّ
که رسانم بگوشَت آوائی
کاش اندر مجله یغما
از تو خواندم نظم شیوائی
من بِاَهل کتاب ارج نَهَم
خاصه چون تو کسی ؛ شِکَرخائی
هستم از حضرتت خِجِل که نشد
لایق محضر تو اهدائی
دو کتاب از خودم فرستادم
تا رَوَد قطره ای بدریائی

این انسان والا و ادیب در دی 1349 با شماره مستخدمی 34558 بازنشسته گردید . سرکار خانم بدرالملوک حمیدزاده رئیس دبیرستان بوستان تهران به جهت قدردانی و تجلیل از استاد حاج نعمت الله محمدی نراقی مراسم باشکوهی برپا کرد و عین دعوتنامه از مدعوین نگارش می شود :
قریب سی و پنج سال است که دانش آموزان و دانش پژوهشان کشور از خرمن دانش جناب استاد نعمت الله محمدی دبیر ادبیات دبیرستان های پایتخت خوشه چینی کرده از محضر ایشان کسب فیض و دانش می نمایند و از این رهگذر خاطره دلپذیر بر لوح ضمیر منقوش می دارند .
اینک که پس از یک عمر تدریس و تحقیق عالمانه به افتخار بازنشستگی نایل آمده اند کارکنان و دانش آموزان دبیرستان بوستان بپاس تجلیل از زحمات صمیمانه ای که جناب آقای محمدی در راه فرهنگ و معرفت نوجوانان کشور متحمل شده اند مجلس بدرودی از ارباب ذوق و ادب ترتیب داده اند .
از آنجناب تقاضا می شود کرم فرموده روز پنجشنبه 10 دی 1349 ساعت 6 بعد از ظهر سرافرازمان فرمایید .

رئیس دبیرستان بوستان تهران – بدرالملوک حمیدزاده


حاج نعمت الله محمدی نراقی علی رغم اشرافیت به سه زبان و تسلط به حفظ قرآن کریم و سابقه فرهنگی مدرک تحصیلی دانشگاهی نگرفته بود . بر این اساس همزمان با تدریس در گرمسار و تهران به دنبال دریافت مدارج علمی رفت . ابتدا فوق دیپلم مدرسی دریافت نمود . در سن 55 سالگی به سال 1344 شمسی وارد دانشگاه الهیات تهران گردید و یکی از شاگردان برجسته استاد مرتضی مطهری(1298 – شهادت 11 اردی بهشت 1358) استاد فلسفه و کلام اسلامی و تفسیر قرآن به شمار می رفت و اغلب که جناب مطهری به عللی برای اداره کلاس حاضر نمی شد ایشان به جای استاد اجازه تدریس به سایر دانشجویان را داشت .
جناب محمدی نقل نموده دانشجوی استاد مطهری بودم و درسی را که مقرر بود با 36 ساعت طی کنم ظرف 20 ساعت به موفقیت رساندم و استاد ضمن قبول نمره شایسته وجه مبالغ اضافی را به ایشان مسترد نموده است.
نامبرده دارای سه مدرک تحصیلی لیسانس بود : کارشناسی در رشته زبان و ادبیات فرانسه – زبان و ادبیات فارسی و لیسانس از دانشگاه معارف دینی(معقول و منقول گذشته) داشت و به زبان های عربی و فرانسه هم مسلط بود . ضمن اینکه از تحصیلات حوزوی هم برخوردار بود .
مکتوباتی چند شامل اشعار و مطالب اخلاقی و ترجمه هایی از متون عربی به زبان فارسی انجام می داد و به علت تسلط به زبان و ادبیات اشعاری از ایشان باقی است و تعدادی در مجلات ادبی عصر خود به چاپ رسیده است .

اشعار استاد نعمت الله محمدی نراقی در خصوص مادرش مرحومه سیده خدیجه خانم محمدی فرزند سید یحیی که سال 1397 هجری قمری(1355 شمسی) بدرود حیات گفت و در آرامگاه خانوادگی جنب بقعه شاه سلیمان شهر نراق خاکسپاری گردید :

مادرم آن نمونه ی تقوایی
آن که همواره بود یاد خدا
آن که موری ندید از او آزار
آن که بُد مظهرم صفا و وفا
آن که ذریّه پَیمبَر بود
یعنی از نسل اطهر زهرا
آن که نماز و طاعت حق
بود از عاشقان پا بَر جا
آن که عاری ز بُخل بود و حَسَد
شده ضرب المثل به حِلم و حیا
آن که در عمر خود دروغ نگفت
آن که بدگویی کسی نَبُد ز قفا
آن که طَبعَش مَنیع بود آسان
که بود بی قیاس و لاتحصی
آن که بُد لا اله الا الله
وِردِ ذکرش بَهر صباح و مَسا
آن که دائم بفکر فرزندان
بود و در مِهر او نبود ریا
رَخت بَر بَست از این جهان و برفت
سوی خُلد بَرین به دار بقا
از فراقش بسی پریشانم
داغ مرگش مراست جانفرسا
هست جایش به جمع ما خالی
لیک تسلیم گشته ام به قضا
مسئلت باشدم ز درگه حق
که بفردوس سازدَش ماوی
چهارده صد که کم شود زان چهارشنبه
گفت لبیک دعوت یکتا

دی ماه 1355 نعمت الله محمدی


در مقبره خانوادگی در نراق در خصوص حاج عبدالله محمدی قابی است که چنین مطالبی روی آن نوشته شده است :
اندرز
ای گذرنده ؛ قریب یکصد سال عمر کردم ؛ اقصی نقاط عالم را در راه کسب تجارت پیمودم عاقبت در دل تیره خاک خُفتم . دنیا را چون مهمانسرای دو دَر دیدم از یکی داخل و از دیگری خارج گردیدم . زِنهار دل مَبند بر دنیا و پند گیر از زندگانی عبدالله .
به خط احمد حمیدی 3 خرداد 1340


اشعار استاد نعمت الله محمدی برای پدرش حاج عبدالله

شرم دارم من از روان پدر
بس جفا دید جسم و جان پدر
بس مشقت کشید در دوران
بود غم یار بی امان پدر
آرزوی رفاه فرزندان
بود همواره بر زبان پدر
بار غم کشید در مه و سال
ابر غم داشت آسمان پدر
کاش او زنده بود من هر روز
میزدم بوسه بر آستان پدر
رَخت بَر بَست با هزار افسوس
سپری شد بلی زمان پدر
مسئلت باشد کنون ز خدا
که شود شادمان روان پدر


آثار تاثیر گذار استاد محمدی نراقی در زمینه ی ترجمه نهج البلاغه به زبان فرانسه وجود دارد و همچنین مقالات و آثار محدود اشعاری وی در مجله یغما به چاپ رسیده است .
از شاخصه ها و سجایای اخلاقی استاد نعمت الله اینکه توجه ویژه ای به دانش آموزان کم بضاعت داشت و مستقیم به آنان مساعدت می کرد . حتی در منازل افراد که استطاعت مالی نداشتند حاضر می شد و قربه الی الله به آنان تدریس می کرد . دانشجویان که از روستا یا شهرها برای امور اداری و تحصیلی عزیمت می کردند و مکانی برای اسکان نداشتند را به منزل می آورد و آنان را پوشش می داد . حتی موردی وجود داشت که دانشجویی به دلیل اهلیّت استاد و خدماتی که دریافت کرده بود نام خانوادگی خود را به نراقی تغییر داده بود .


استاد نعمت الله محمدی در زادگاهش شهر نراق سال ۱۳۶۳ و یکسال قبل از وفات
سرانجام آفتاب زندگی این شخصیت فرهیخته که سالها وجود مبارکش منشا خیر و بالندگی بود در سن 75 سالگی تاریخ 2 آبان 1364(برابر 9 صفر 1406)غروب کرد و روح پاکش به سوی معشوق شتافت و در جوار رحمت حق تعالی قرار گرفت . پیکر پاکش با حضور خانواده و مردم نوع دوست با نهایت تجلیل و احترام تشییع گردید و در آرامگاه خانوادگی در کنار بقعه متبرک شاه سلیمان زادگاهش شهر نراق به خاک سپرده شد .
علاوه بر مراسم های تعزیت در زادگاهش شهر نراق در تهران نیز مجلس ختم اطراف میدان بهارستان منعقد گردید که شاگردان و اساتید و بزرگان فرهنگی در مراسم حضور داشتند و از فقدان استاد محمدی نراقی اظهار دلشکستگی نمودند .

روی سنگ قبر استاد محمدی نراقی اشعار دامادش مرحوم استاد علی اکبر فرشاد فارغ التحصیل دانشگاه میشیگان امریکا نوشته است :
دامن کشان بسوی خدا پَر کشید و رفت
از قید تَن گسست و بجانان رسید و رفت
بود عارفی و وِرد ربانش کلام حق
تار وفا به پود محبّت تَنید و رفت
در انتظار وصل به معبود لایزال
آوای حق به گوش درون شنید و رفت
مرغی ز باغ عالم فردوس بی قرار
زین خاکدان عالم فانی پرید و رفت


جمع آوری مطالب و تحقیق در خصوص استاد حاج نعمت الله محمدی که برای اولین بار توسط سایت سلحشوران شهر نراق انجام می گیرد به مدت یکسال به درازا کشید و صمیمانه از انسان های شریف که برای ثبت تاریخ و معرفی این شخصیت مساعدت کردند سپاسمند هستیم :


آقای مجید محمدی
آقای مجید محمدی فرزند علی محمد
خانم بدری محمدی فرزند نعمت الله
آقای سید مرتضی صادقی فرزند سید اسدالله
آقای عبدالعلی عبدالله زاده ممقانی فرزند احمدعلی
آقای احسان عبدالله زاده ممقانی فرزند عبدالعلی
خانم مهردخت یوسفی فرزند علیرضا
آقای محمود فروغی پور فرزند حبیب الله
آقای احمد رضایی فرزند رضا۹۶/۱۱/۰۲
سلحشوران شهر نراق

نظرات  (۹)

۰۱ بهمن ۹۶ ، ۱۱:۵۷ مرتضی علی آقایی
سلام استاد عضایی بزژرگوار وحاج حسین عزیز.واقعا دست مریزاد.خدا را شاکر و سپاسگزاریم که هر روز مشاهیر جدیدی به همت و پشتکار شما در سایت نمایش میگردد.و این باعث افتخار نراق نراق است .خاندان محمدی خصوصا عبد الغدیر محمدی از دانشمندان معروف نراق بود و خدمات شایانی به شهر نراق کرد.روحش شاد.ورضوان خدا بر شاعر ارزشمند نراقی استاد محمدی باد.از توجه و عنایت شما نسبت به این فرهیخته نراقی که با نگارش شیوای خود رندگی نامه او را به تصویر کشیده اید سپاسگزارم
۰۱ بهمن ۹۶ ، ۲۱:۲۸ احسان عبدالله زاده
با سلام .از زحمات سایت سلحشوران شهر نراق بابت جمع آوری این مطلب بسیار سپاسگذارم .
۰۲ بهمن ۹۶ ، ۰۰:۱۲ دوستدار شلحشوران
سلام وعرض ادب خیلی عالی بود ممنون خانواده محمدی واقعا برای نراق ونراقیها مایع باافتخار بودن وهستن
۰۲ بهمن ۹۶ ، ۰۰:۵۶ همشهری نراقی
با سلام . باید از سایت سلحشوران شهر نراق بابت جمع آوری این مطلب زیبا و ارزشمند تشکر ویژه ای نمود .
۰۲ بهمن ۹۶ ، ۱۱:۲۴ علیمحمد میرشکاری
سلام
اری چه غرور افرینند عزیزانی چون مرحوم استاد حاج نعمت الله محمدی که در کمال صداقت و درستکاری بهترین سالهای عمر خویش را در سنگر خدمت به وطن و جامعه فرهنگی و در جهت تحقق ارمانهای نوعدوستانه گذرانده اند خدایشان بیامرزد.
.......وچه افتخار افرینانه ترینند فرهیختگانی که با همت و تلاش جهاد گونه خود فرهیختگان نراق را یکی پس از دیگری شناسایی و اینگونه زیبا معرفی مینمایند.
جناب عضایی عزیز و همکاران گرام واقعا دستمریزاد.
۰۲ بهمن ۹۶ ، ۱۷:۱۰ احمد رضایی نراقی
واقعا تاریخ نراق بسیار زیبا هست

به خودمون می بالیم بابت نراقی بودنمون

و تشکر فراوان دارم از جناب اقای اوضایی بابت جمع اوری

مطالب که می دونم الحق و انصاف بسیار زحمت می کشن

استاد نعمت الله محمدی یک بار رفته بود از یکی از قصابی های شهر نراق گوشت خریده بود و قصاب محترم به ایشان توجه بیشتری کرده و احترامش گذاشته بود . ایشان گوشت ها را برگردانده و به قصاب گفته بود بین من و مردم هیچ فاصله و تمایزی نیست .

۲۰ بهمن ۹۶ ، ۱۹:۱۷ سلحشوران شهر نراق
🌷🌷در تکریم از مقام مادر🌷🌷

ای مادر لایق و خردمند/ای مظهر رحمت خداوند

شیرین سخن تو در زمانه/برده است سَبق زشکر و قند

غم را بزدایی و فزائی/شادی، چو زنی به چهره لبخند

بر حلِم و وَقار تو بَرد رَشک/بی شبهه هَماره کوهٔ الوند

تعظیمِ تو گشته است واجب/اندر قرآن وزَند و پازَند

شد کوکب طالعش فروزان/آن کو دل وجان به مِهرت آکَند

روزش چو شب سیاه بادا/آن کس که تو را به مِحنت افکند

این قدر ومقام بی سبب نیست/بیهوده نگشته ای فَرهمند

تو رنج کشیده ای شب و روز/پرورده نهال بس بُرومند

شد چهرهٔ ارغوانیت زرد/دیدی چو پریده رنگِ فرزند

شب ها چه بسا که مانده بیدار/از فصل بهار تا به اسفند

تا خوابَد و یا که گیرد آرام/آرام دلت به نام فرزند

القِصه که رنج تو در این راه/برتر باشد زچون و از چند

تا حق تو اندکی گذارند/سازند تو را زخویش خرسند

تکریمت را، ازسال روزی/جشنی سازند، بس کَرامند

امروز همان خجسته روز است/برگو که چه آرمَت خوشایند

دیبا و حریر در خُورت نیست/تا آورمَت من از سمرقند

باید ،دُرّ و لَعل و الماس/اندر قدم تو بر پَراکند

وَر در رهٔ تو ز جان سخن رفت/نَبوَد سخنی گزاف و تَرفند

کوتاه سخن دلم ز مهرت/آکنده بود، به جان٘ت٘ سوگند

از مِهر تو روی بر نتابم/گر قطع کنند بَندم از بَند

مرحوم استاد نعمت الله محمدی نراقی فرزند حاج عبدالله

تهران-24/9/1349
#سایت_سلحشوران_شهر_نراق - بهمن 1396
۲۵ فروردين ۹۷ ، ۰۹:۰۸ یونس شاه حسینی
مردم آرادان و گرمسار سپاسگزار تلاش های بی شایبه این معلم وارسته میباشند

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

هدایت به بالای

folder98 facebook