سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

شهر نراق زادگاه علامه ملا محمد مهدی نراقی و ملا احمد نراقی (فاضلین نراقی)
بیش از 100 نفر از مشاهیر نامدار دارای جمعیت سه هزار نفره در مقطع 8 سال دفاع مقدس دارای 180 رزمنده بوده و علاوه بر آن 8 آزاده و 100 جانباز(مجروح)و 80 شهید تقدیم آرمان های میهن اسلامی نموده است.


بایـگـانی

نراق بخشی از شهرستان دلیجان در استان مرکزی واقع است . نراق شهری پُر آوازه که بالغ بر یکصد تَن از مشاهیر و مفاخر در علوم مختلف در آن رشد و نمو یافته اند .

آیت الله میرزا محمدعلی  نراقی فرزند میرزا محمد نصیر ابن علامه حاج ملا احمد نراقی ابن علامه حاج ملا محمد مهدی و دارای دو برادر به اسامی میرزا عبدالوهاب نراقی و میرزا حسین  نراقی می باشد .
عالم فاضل و فقیه حکیم میرزا محمدعلی نراقی از علما و مُدرسین حوزه علمیّه اصفهان بود و در علوم فقه و اصول و حکمت تبحر داشت . از آثار ایشان هدایة الاصول می باشد .  

به نوشته میرزا حیدرعلى ندیم الملک، میرزا محمدعلی نراقی از مدرسین مدرسة جدّه بزرگ اصفهان بوده است . سید احمد اشکوری در «تراجم الرجال» نراقی را عنوان نموده و می نویسد: «میرزا محمد علی النراقی، فاضل متبحر فی الفقه والاصول، طویل النفس فی کتاباته. أقام سنین باصفهان متلمذاً علی علمائها. له هدایة الاصول أتم بعض مباحثه فی سنة 1278».
از تألیفات این عالم مبرز کتاب « هدایة الاصول » است که در روز یکشنبه 29 جمادی الثانی1287 برابر 4 مهر 1249 آن را در مدرسة چهارباغ اصفهان به پایان رسانید . نسخة خطی این کتاب در کتابخانة آیة الله العظمی سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی در شهر قم موجود است .

ذکر این نکته ضروری است که کتاب هدایه الاصول نراقی با کُتب مشابه به این نام تفاوت دارد . دو تن از شاگردان محمدعلی نراقی شیخ اسماعیل معزی و شیخ محمد علی کرمانی بودند .

عالم فاضل میرزا محمدعلی نراقی که به نراق زادگاه نیاکان علاقه ویژه داشت در سال 1321 هجری قمری(احتمالا اولین روز محرم برابر 9 فروردین 1282) وفات یافت و در صحن تکیه تویسرکانی در تخت فولاد اصفهان خاکسپاری گردید .

به روح پاکش در دل صلوات نثار کنیم .

۹۷/۰۵/۰۳
سلحشوران شهر نراق

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

هدایت به بالای

folder98 facebook