سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

شهر نراق زادگاه علامه ملا محمد مهدی نراقی و ملا احمد نراقی (فاضلین نراقی)
بیش از 100 نفر از مشاهیر نامدار دارای جمعیت سه هزار نفره در مقطع 8 سال دفاع مقدس دارای 180 رزمنده بوده و علاوه بر آن 8 آزاده و 100 جانباز(مجروح)و 80 شهید تقدیم آرمان های میهن اسلامی نموده است.


بایـگـانی

۵ مطلب در فروردين ۱۳۹۴ ثبت شده است

در دل باغ محبت گل بی خاری بود
مظهر صدق و صفا و سرور و سالاری بود
آه از این داغ که بر خانه دل سایه فکند
رفت مردی که در این دایره پرگاری بود
آن که امروز به این خاک سیه مهمان است
اسوه ی غیرت و پاکی و وفاداری بود

اوج جنگ بود . جبهه ها نیاز به سرباز و فداکار داشت . غلامرضا کمالی فرزند اسدالله 15 تیر 1361 با جمعی از جوانان نراقی دفترچه آماده خدمت دریافت و به ارتش جمهوری اسلامی ایران پیوستند .

gy1z93zhjtq1uh8mzsu.jpg

مرحوم حاج غلامرضا کمالی


اسامی بعضی از همدوره های سربازی عبارتند از :

اصغر اشرفی فرزند حسین – داود اشرفی فرزند عبدالله – مرحوم عباس بیابانگرد فرزند غلامرضا(علی اکبر) – عباس اکبری فرزند ماشاءالله – مهدی ترابی– غلامرضا بیابانگرد – مرحوم عباس صالحی فرزند سلطانعلی – محمدرضا رحمانی فرزند نصرالله – علی رضایی فرزند رضا – علیرضا کاظمی فرزند سلطانعلی(در محور پیرانشهر اسیر دمکرات ها شد) – رضا مظفری – سید هادی باشی(هاشمی) – غلامعلی رمضانی فرزند حسن و... .

دوره آموزشی را در پادگان ارتش در شهرستان سلماس واقع در استان آذربایجانغربی سپری و جملگی در لشکر 64 پیاده ارومیه سازماندهی گردیدند . افراد در پایگاه و شهرستان های مختلف که جنگ داخلی در حال وقوع بود اعزام شدند تا از کیان مملکت پاسداری کنند .

shcdnrj5pnxuuzofzsv4.jpg

غلامرضا کمالی و چند نفر از همکلاسی ها و دوستان نراقی اش به مناطق درگیری و عملیاتی پیرانشهر ماموریت یافتند .

شهرستان پیرانشهر هم مرز با کشور عراق است و سربازان و بقیه نیروهای دولتی می بایست در دو جبهه فعالیت داشته باشند : یکی مواجهه با تجاوز ارتش عراق و دیگری مبارزه با مزدوران خودفروخته و تجزیه طلب گروه های دون پایه ای مثل کومله و دمکرات .

bqr3fj7r03az9xr51fd.jpg

غلامرضا کمالی یکی از سلحشوران شهر نراق با حضور دو ساله سربازی اش در مناطق مرزی و محور کُردنشین پیرانشهر - سردشت از جمله پایگاه وَرمیشان ؛ حاج عمران ؛ کله اسبی و تپه شهدا توانست با فداکاری ؛ حماسه های جاویدانی از خود بر جای بگذارد که اکنون خاطراتش زبانزد یاران می باشد .

6n6m8vxtn057qegs7ev.jpg

این سرباز دلاور ارتش نهایتا تاریخ 15 تیر 1363 پایان خدمت دو ساله ی خود را دریافت و به موطن خویش بازگشت و پس از تشکیل زندگی برای ایجاد اشتغال راهی تهران گردید .
مشارالیه 52 ساله و دارای همسر و یک پسر و یک دختر می باشد و از طریق کسب درآمد حلال برای موفقیت فرزندان تلاش های موثری داشت .

btjjlkzuasyz8ipqliji.jpg

مادر مکرمه اش حاجیه خانم صنعت شاطری و پدرش حاج اسدالله کمالی از متدینین و مورد احترام قاطبه مردم نراق می باشند .

7cjin3revpekfdtxdu5w.jpg

         حاج اسدالله کمالی

حاج غلامرضا کمالی دوشنبه 31 فروردین 1394 در اثر ایست قلبی دارفانی را وداع گفت و تشییع پیکر ایشان سه شنبه انجام و نهایتا در قطعه 301 بهشت زهرا(س) تهران سر بر آستان تراب می گذارد .

pahirohowg5c1b11.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سلحشوران شهر نراق مصیبت وارده را به خانواده های عزادار تسلیت عرض می کند .

۰ نظر ۳۱ فروردين ۹۴ ، ۱۲:۳۷
سلحشوران شهر نراق

پس از پیروزی انقلاب مردمی به رهبری آیت الله سید روح الله خمینی رحمت الله علیه ؛ دشمنان انقلاب و نیز برخی دوستان ناآگاه انقلاب نغمه شوم انحلال ارتش را سر دادند و ارتش در حساسترین شرایط حیات خود قرار گرفت .

8awywkn8q332q5tub9.jpg

امام خمینی (ره ) نقشه دشمنان را نقش بر آب کرد و طی پیام تاریخی بر ضرورت حفظ ارتش و انجام وحدت و نظم در ارتش تاکید نمودند. ایشان تاریخ 29 فروردین 1358 را روز ارتش اعلام نمودند و از ارتش خواستند که در این روز با ساز و برگ نظامی به رژه بپردازند و پشتیبانی خود را از جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران و حضور خود را برای فداکاری در راه استقلال و حفظ مرزهای کشور اعلام نماید .

i0gmg2gdj2dozcc20el.jpg

یک سال و نیم بعد ارتش عراق به سرزمین ایران تجاوز نظامی نمود و اولین مدافعان از دین و مملکت همین ارتشیان بودند که در کنار نیروهای بسیج و سپاه دفاع مقدسی را رقم زدند که در تاریخ ایثارگری ارتشیان غیور ثبت گردید .

g184r9y6w7e38n0vjcz.jpg

روز ارتش جمهوری اسلامی ایران را به تمام غیور مردان ارتشی شهر نراق اعم از سربازان و درجه داران و فرماندهان تبریک گفته و به نیابت از تمام جانفشانی هایی که داشته اند خاطراتی از حماسه آفرینی یکی از سربازان نراقی طی عملیات مهم خیبر نمایش داده می شود :

 

شرح گوشه ای ازعملیات خیبر و تبدیل تصور شکست به تحقق پیروزی

بهمن 1362 در خط مقدم جبهه در منطقه ای در شرق بصره موسوم به ابرویه در لشکر پیاده 77 ثامن الائمه خراسان تیپ 3 گردان 134 مستقر بودیم . خاکریز این منطقه مانند یک کمان و ابرو به داخل خاک عراقی ها مشرف شده بود و فاصله ما با نیروهای دشمن حدود 300 متر بود .

2q675z3jldjscnh4ifdz.jpg

علی محمد میرشکاری

فلذا تلفات ناشی از خمپاره 60 میلی متری خیلی زیاد و روزی نبود که دراین خط شهیدی نداشته باشیم. بنابراین ناچارا حد اکثر هر 15 روز یکبار نگهداری خط فوق به نوبت به هر یک از گروهان ها سپرده می شد .

t38hhkzf1f8eikrewb5b.jpg

روزی به دستور فرمانده تیپ 3 خبر دادند که گردان 134 برای استراحت باید به عقب خط و پشت جبهه انتقال یابند لیکن بزودی رازحقیقت یعنی اجرای عملیات خیبر برای بچه ها بر ملا شد .
پس از استقرار در محلی در منطقه حسینیه مرخصی ها لغو گردید ؛ اسلحه هایمان را تعمیر و بعضا تعویض نمودیم . خودروها را تعمیر کردیم ،ساک ها و وسایل شخصی را به انبار گردان تحویل نمودیم . دهها یادداشت حاوی اسامی و مشخصات و محل اعزام خود را نوشتیم و در هر یک از جیب هایمان نهادیم.

m4uop6lzlk8xeso05ver.jpg

میرشکاری در سالهای دفاع مقدس

شب حساس حمله فرا رسید ، عصر آنروز با آمادگی کامل با خودرو های سنگین و سبک تا دژ به جلو رفتیم . قبل از اذان مغرب در پشت دژ شام که چلو مرغ بود را صرف و پس از ادای فریضه نماز مغرب و عشا منتظر ماندیم تا هوا تاریک تر شد، سپس سوار بر خودروهای سبک تویوتا وجیپ به صورت چراغ خاموش به سمت خط مقدم حرکت کردیم.

mdwnlrajb2nh6ub4rzq.jpg

هرچه پیش می رفتیم شلیک گلوله های ارتش متجاوز عراق بیشتر و بیشتر می شد، گهگاهی با نور منورها مقداری اطراف را می دیدیم . بالاخره بعد از گذشت چندین خاکریز به خط مقدم رسیدیم، تاریکی شب اجازه تشخیص محیط را نمی داد، سنگرهای موجود گنجایش نیروها را نداشت.

sqa4frhak9hqn7z7pdkq.jpg

بیشتر نیروهای ما در پای خاکریز و چاله ها و در میان جعبه های مهمات جای گرفتند. به نظر می رسید دشمن از انجام عملیات با خبر شده است زیرا آنان با یک آتش بار مجهز و سنگین و تبدیل منطقه به جهنمی از آتش اقدام نموده بود.

آسمان تا صبح با منورهای عراق مثل روز روشن بود. با همه این وجود طبق فرمان فرماندهان ،عملیات 3 اسفند 1362 با رمز یا رسول الله آغاز و هریک از گردان ها یکی پس از دیگری با تجهیزات کامل وارد میدان کارزار شده و تا آنجا که امکان داشت از کانال ها و خاکریزهای فرعی و اصلی و میادین مین و موانع دیگر گذشتیم.

60bllux1tvyvlocv05qp.jpg

ولی به دلیل پیچیدگی استحکامات و آتش شدید خصم دون موفق به پیشروی کامل نشدیم . در بازگشت وقتی به دژ رسیدیم هوا کاملاً روشن شده بود و اینجا بود که مشخص شد تیپ ما بیشترین تلفات و شهید را تقدیم کرده است.
ناچاراً شب های بعد عملیات که ده روز به طول انجامید برای جمع آوری مجروحان و شهدا به محل درگیری عزیمت و دوباره باز می گشتیم .

p8ueyxpu557gg8095d4x.jpg

خبر انهدام نسبی گردان ما در همه جا زمزمه می شد،لیکن در فردای آن روز فرماندهان و ستاد گردان در یک گردهمایی بمنظور تقویت روحیه نظامی سربازان ،باقیمانده نیروها را توجیه کردند که نه تنها شکستی در کار نبوده بلکه اقدام و عملیات تیپ ما با هدف سرگرم نمودن و غافلگیری دشمن در این منطقه بوده تا عراقی ها تمامی نیروها و امکانات جنگی خود را به این منطقه بکشاند تا نیروهای دیگر ما در مناطق عملیاتی جزایر مجنون ،هورالعظیم و طلایه پیروز شوند که خوشبختانه نتیجه آن آزاد سازی منطقه ای به وسعت زیاد را در بر داشت .

tewkow0kk2oyuyt0z7bf.jpg

علی محمد میرشکاری فرزند علی اهل شهر نراق تاریخ 27/10/1393

۰ نظر ۲۹ فروردين ۹۴ ، ۱۲:۳۹
سلحشوران شهر نراق

 

ratmdr2b0hfx0wybwll5.jpg

 محوطه ساختمان بسیج شهر نراق کنار حوض آب – سال 1361

ردیف عقب از راست : قاسم عظیمی فرزند حسن – هادی ایزدی فرزند عباس – سردار شهید قاسم جعفری فرزند ابراهیم
ردیف جلو از راست : حسن ترابی فرزند فتح الله – ناشناس – احمد رمضانی فرزند غلامعلی – ناشناس اهل شهرستان محلات

2deci3k5jwr0fii33p.jpg

مرحوم ابوالقاسم اکبری فرزند نعمت الله در کنار فرزندان -- شهر نراق -- سال 1353

مرحوم تاریخ 28 اسفند 1392 به رحمت خدا پیوست و در قطعه 313 ردیف 79 شماره 19 دفن شد

 

4wqiliaiwq3x5ld51k0y.jpg

بقعه متبرکه زبیده خاتون از نسل چهارم امام جواد (ع) در شهر نراق – سال 1385

از راست : عابدین عابدی فرزند کمال – محمد رضا خسروی فرزند قنبرعلی – مرحوم سید نظام الدین موسویان فرزند سید علی – هادی ایزدی فرزند عباس - حسین منصوری زاده فرزند ... شهردار سابق نراق – علی اصغر لطفعلی فرزند حسین – سید مهدی موسوی فرزند سید محمد – قهرمان(دلاور) قاسمی فرزند غضنفر – ابوالفضل قجری فرزند رحمت الله

 69wunxxktpupf9ssq8wg.jpg

شهر نراق - سال 1388

مرحوم استاد عباس طالبی فرزند علی (1307 – 1393) یکی از گیوه دوزان با مهارت شهر نراق

گیوه نوعی پاپوش با دوام و مناسب برای راهپیمایی طولانی در دشت ؛ کوه و مزارع مورد استفاده کشاورزان محترم شهر نراق است و از جمله صنایع دستی نراق محسوب می شود که در حال از رونق افتادن است .

 

i0lh3b4lxwec397s3.jpg

سفر تفریحی به شمال کشور – سال 1378

مرتضی محمودی فرزند علی - مجید محمودی فرزند مرتضی – حجت الاسلام علی اکبر حیدری فرزند حسین – احمد عضایی فرزند یوسف – حسینعلی محمودی فرزند علی – یوسف عضایی فرزند ماشاءالله – ابوالفضل قجری فرزند رحمت الله – سید حسن حسینی نژاد فرزند سید میرزاآقا – ماشاآلله محمودی فرزند حسین –

 tez3z4u7o0k3mi1o2wwg.jpg

مرحوم ماشاءالله عضایی فرزند علی اکبر(. - .) از تُجار و کاسبکاران متدین و مورد احترام مردم شهر نراق و حومه که چندین مغازه در بازار شمس السلطنه داشت

 dk0xwgf28umooi5122vy.jpg

............ سال ...........

عکس های قابل شناسایی :

اصغر عابدی فرزند علیرضا – قنبر طحانی فرزند عزیز – مرحوم رمضان عابدی فرزند رحمت الله – عباس پنبه زن فرزند ....
مرحوم حاج علیرضا بحرینی فرزند حسین –

 qr334awr1xcmgq84w8.jpg

مشهد مقدس - سال 1367

از راست : روح الله فروغی فرزند محمد - محمد حسین فروغی فرزند محمد - سجاد فروغی فرزند محمد - احمد رضایی فرزند رضا نظر

xlireoeyjlonu7bzxw3.jpg

تیم فوتبال شهر نراق در زمین فوتبال خاکی که اکنون کلانتری مستقر است – سال 1351

ایستاده از راست : عباس رجبی فرزند محمد – حسین رمضانی فرزند تقی – حسین اوضایی فرزند محمد – محمود(حاجی) قاسمی فرزند غلامرضا

نشسته از راست : محسن اشرفی فرزند نادعلی – اکبر رحیمی فرزند هدایت الله – سلطانعلی بخشی فرزند عبدالله – سعید نراقی فرزند غلامحسین – عزیزالله فروغی فرزند ابراهیم – علی اشرف رحیمی فرزند هدایت الله

 

fuzk8a6e44eqvkdf3o68.jpg

مرحومه مریم علیخانی فرزند علیخان اهل روستای مهدی آباد اردهال همسر مرحوم میرزا منصور قاسمی فرزند محمد اهل شهر نراق

 

gr80y49ufcl1xg3jsuuh.jpg

برگه پایان خدمت مرحوم هدایت الله رحیمی فرزند اسکندر در سال 1320

 fr1p0zqtct3s88y4xp2.jpg

مشهد اردهال – سال 1355
سید تقی باشی(سعیدی نیا) فرزند سید رضا و سید مرتضی باشی فرزند سید غلامرضا در زیارت مضجع و ملکوتی حضرت سلطانعلی بن باقر علی السلام فرزند بلافصل امام پنجم شیعیان در مشهد اردهال

 

vfvzyxo4vcuqkikd32pa.jpg

شهر آوکلند در کشور نیوزلند یا زنلاند نو - سال 1387

مهران احمدی در کنار پدر بزرگوارش مرحوم حاج علیرضا احمدی فرزند عبدالکریم

شهر آوکلند دارای بزرگترین بندر در نیم کره جنوبی است.آوکلند بالاترین سرانه قایق‌های بادبانی در جهان را داراست و یکی از امن‌ترین شهرهای جهان است .

 

mtf8pwfgzecy3t52g1e.jpg

شهر نراق - سال 1356

مرحوم احمد اشرفی فرزند فرهاد(1310 – 1379) و مرحوم سید رضا حسینی فرزند سید جلال( . – 1393)

 

rlxbw6a06k4n9od399v.jpg

جشن ازدواج ... در شهر ... سال 1347

عکسهای قابل شناسایی :
مجتبی بحرینی فرزند عباس – غلام اشرفی فرزند صمد – مرحوم عباس بحرینی فرزند عبدالباقی – محمود کاظمی فرزند قاسم – قاسم کاظمی فرزند ... – مرحوم سید محمود موسوی فرزند سید حسن – قدرت الله یوسفی فرزند ... – سید محمد کاظمی فرزند سید عباس- اصغر صفری فرزند مرتضی قلی -

 

این عکسها گویای خاطرات قشنگ زندگی است .خاطراتی که هنوز با وجود گذشت سالها از آن  بوی تازگی و عطر خوش مهربانی می دهد . هنوز هم که هنوز است وقتی  آلبوم خاطرات آن روزگار را مرور می کنیم اشک شوق و لبخند دلنشین  دوستی با هم در می امیزند و ساعت ها وقتمان صرف مرور این خاطرات می شود.

 

خاطرات خوش گذشته را با هم ورق می زنیم تا.............

 

وبلاگ سلحشوران شهر نراق

۰ نظر ۲۷ فروردين ۹۴ ، ۱۲:۴۰
سلحشوران شهر نراق

خانه های سیل زدگان که به همت دو تَن از اهالی خیّر بخش نراق ساخته شده بود مورد استفاده قرار گرفت .

ساختمان 25 دستگاه خانه که از چندی پیش برای سیل زدگانی که منزل خود را از دست داده بودند به وسیله ی آقای حاج روح الله شنتیایی و آقای حاج عباس معصومی بنا شده بود خاتمه یافت و این عده از اهالی که تا بحال با وضع نامطلوبی زندگی می کردند با ساختمان این منازل که به طور استیجاری می باشد از این ناراحتی و نابسامانی اخلاص پیدا کردند .

 fwadxk40r2c0wu66islq.jpg

این ساختمان ها در غرب نراق و تقریبا 500 متر با شهر فاصله دارد و نام کوی آن به نام حضرت ولی عصر عج نام گذاری شده است . اهالی هم ضمن اظهار تشکر از حضرت ولی عصر عج سلامت و توفیق بیشتر این دو مرد خیرخواه را خواهانند .


384vqqsfqsbrxt7ufcvt.jpg

شماره : 163
تاریخ 17/8/1348
خبرنگار اطلاعات در شهر نراق سید مصطفی غفاری

۰ نظر ۲۶ فروردين ۹۴ ، ۱۲:۴۳
سلحشوران شهر نراق

آقایان داود(مهدی) حبیبی فرزند اکبر و مهدی یوسفی فرزند عباس اطلاع دادند در مشهد اردهال مسجد روح بخش و قدیمی هست که نراقی ها در ساخت و تعمیر آن دخالت داشته اند ؛ بهتر است به آن مسجد بپردازید .

nuv6qtm50at69mimd2e.jpg
با چند نفر از دوستان مخلص صبح جمعه که یکی از روزهای زیبای خداوند است به زیارت مرقد منور سلطانعلی بن باقر(ع) فرزند بلافصل امام پنجم شیعیان از شهر نراق راهی مشهد اردهال شدیم .

rbmh5uj0e87q1lbc9f.jpg

پس از نیایش در مضجع حضرت علی بن باقر(ع) در فاصله یکی دو کیلومتری راهی روستای غیاث آباد مشهد اردهال شدیم و در مسجد جامع 200 ساله وارد که بر روی کاشی های آبی رنگ قدمت 196 ساله این بنا حک شده است .

0qb0vyblxp7q0c0bhvbe.jpg  18u45sr5uerdc7z5ax9.jpg

قریب دو قرن پیش مرحومه کوچک بیگم صبیه علامه ملا احمد نراقی و همسرش مرحوم حاج سید محسن مشهدی هزینه ساخت این مسجد را تقبل نموده اند .

7cwwjq9nju9kdh8tn9x.jpg

بر روی کاشی ها اینچنین نوشته شده است :

بسم الله الرحمن ارحیم ؛ این مسجد که در حدود سنه 1240 هجری(1203 شمسی) به همت بانوی نیکوکار " کوچک بیگم نراقی " صبیه مرحوم حاج ملا احمد نراقی و عیال مرحوم حاج سید محسن مشهدی اردهالی ساخته شده در سنه 1400 هجری(1358 شمسی) بوسیله یکی از اعقاب آن مرحومه حسین بن علی بن حسن بن حاجی سید محسن مشهدی اردهالی تعمیر گردید .

 kp2iv8gi39ajwhcp8012.jpg

وبلاگ سلحشوران شهر نراق

۰ نظر ۲۶ فروردين ۹۴ ، ۱۲:۴۲
سلحشوران شهر نراق

هدایت به بالای

folder98 facebook