سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

شهر نراق زادگاه علامه ملا محمد مهدی نراقی و ملا احمد نراقی (فاضلین نراقی)
بیش از 100 نفر از مشاهیر نامدار دارای جمعیت سه هزار نفره در مقطع 8 سال دفاع مقدس دارای 180 رزمنده بوده و علاوه بر آن 8 آزاده و 100 جانباز(مجروح)و 80 شهید تقدیم آرمان های میهن اسلامی نموده است.


بایـگـانی
آخـریـن مـطـالـب

 نراق بخشی از شهرستان دلیجان در استان مرکزی به نخبه پروری و علم و تجارت مشهور است. نراقی ها به دلیل درایت در تجارت و تحصیل در رشته های مختلف در هر جای ایران و جهان که قدم گذاشته اند منشا آبادانی و فعالیت خیرخواهانه بوده اند .  

حاج محمدرضا نراقی رئیس التجار جهت تجارت بیشتر از نراق راهی همدان شد و منزل نراقی ها در عباس آباد همدان متعلق به این خاندان است که متاسفانه در اثر بی توجهی در حال تخریب می باشد . رئیس التجار نراقی در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار فوت نمود و پیکرش به قبرستان وادی السلام نجف عراق منتقل و خاکسپاری گردید . فرزند برومندش عمده التجار حاج محمد نراقی از بزرگان و تاجران بزرگ بود و راه پدر را در پیش گرفت و فعالیت های عام المنفعه در نراق و همدان به یادگار گذاشت .

مسجد حاج احمد مقابل منزل نراقی ها در همدان به یادبود فرزند جوان حاج محمد نراقی ساخته و وقف گردید .
اولین ماشین سواری فورد آمریکایی مشکی رنگ را حاج محمد نراقی در سال 1313 وارد زادگاهش نراق نمود و محل پارک ماشین در کاروانسرای بازار شمس السلطنه بود . حاج محمد در طول حیات دو همسر اختیار نمود و  سرانجام سال 1314 هجری شمسی دارفانی را وداع گفت .
بعضی از فرزندان حاج محمد نراقی عبارتند از : صادق – رضا – هاشم – اسماعیل – احمد – کمال نراقی

چند فرزند حاج محمد از تجار بزرگ ایران و جهان شدند از جمله آنان مهندس هاشم نراقی که واحد کشت و صنعت ایران – آمریکا را راه اندازی کرد . در کنار فعالیت های کلان دیگر موفق شدند برای نخستین بار مارچوبه تولیدی خود را به اروپا صادر نمایند .

اعضای این خانواده نراقی در شهر مودستو در شهرستان استانیسلاس کالیفرنیا ایالات متحد امریکا اقامت داشتند . در کنار خانه بزرگ آنان دریاچه کوچک لیکن زیبا و مفرحی وجود دارد که به دریاچه نراقی مشهور می باشد و در نقشه هم قابل مشاهده می باشد .
پس از فوت مهندس هاشم نراقی اقوام وی املاک آنان در امریکا را اداره می کردند .

۹۷/۰۹/۰۲
سلحشوران شهر نراق

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

هدایت به بالای

folder98 facebook