سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

شهر نراق زادگاه علامه ملا محمد مهدی نراقی و ملا احمد نراقی (فاضلین نراقی)
بیش از 100 نفر از مشاهیر نامدار دارای جمعیت سه هزار نفره در مقطع 8 سال دفاع مقدس دارای 180 رزمنده بوده و علاوه بر آن 8 آزاده و 100 جانباز(مجروح)و 80 شهید تقدیم آرمان های میهن اسلامی نموده است.


بایـگـانی
آخـریـن مـطـالـب

از : مجلس شورای ملّی
به : وزارت جلیله داخله
تاریخ : 27 شهر جمادی الاخر سنه 1332(برابر 1 خرداد 1293)


جمعی از رعایای جاسب شرحی مبنی بر شکایت از بی اعتدالتی های صمصام السلطان(حاکم محلات) و کرمخان دهکردی و ماخوذی های(گرفتاری) آنها از رعایا و نهیب(فریاد – وحشت) و خسارات وارده از نائب حسین(نایب حسین خان کاشی) و محبوس نمودن چندین نفر از رعایا را در کاشان و مطالبه داشتن مَبلغی برای استخلاص آنها به مجلس اظهار داشته اند که مدتی است در این باب به مقامات مقتضه تشکیلات نموده اند .
تا کنون قراری در استرداد وجوه ماخوذه و اموال مشهوبه و استخلاص محبوسین(زندانیان) آنها داده نشده است مواد عرض حال آنها را لطفا ملاحظه در صورت صحت البته بطوریکه مقتضی می دانید رعایت آسایش و رفع تشکیلات آنها به عمل آمده ازنتیجه مجلس را مطلع خواهید ساخت .


مقام منیع هیئت وکلای محترم مجلس مقدس شورای ملی رسیدگی امور رعایا

عرضه داشت رعایای جاسب پس از حرکت دادن هفتاد و سه نفر تفنگچی از قراء سبعه جاسب(هفت پارچه آبادی های جاسب از توابع دلیجان استان مرکزی) به حکم محمود خان صمصام سلطان و قوه ژاندارمری به سرکردگی کَرَمخان دهکُردی به جهت نائب خان کاشی(یاغی نایب حسین خان کاشی) و گرفتن دویست و ده تومان پول از رعیت جاسب که یکصد و شصت تومان آن را کرمخان قبض داده و بقیه آنرا بی قبض و کرمخان از کامون فرار نموده و همراهی خَلق کامون عمده تفنگچی های جاسب را سوارهای(اسب سواران) نائب حسین کاشی اسیر نموده و بعضی را هم هدف تیر نموده به کاشان برده اند و زنجیر و حبس نموده اند .
لذا عده ای موقت از جاسب وارد قم شده و عده کثیری هم در قم و طهران مدت پنج ماه است متظلم و متشکی از اعمال محمود خان(صمصام السلطان) پنج هزار تومان ماخوذی او و گماشتگانش می نموده اند تماما در کلیه دوایر دولتی قم در باب اسیری های کاشان و غارت نمودن چهار هزار تومان و تفنگ و قورخانه(تهیه مهمات و سلاح جنگی) جاسب که به جهت فقط ناموس و جان خودشان تهیه نموده بودند و پولی که کرمخان گرفته در این مدت مدید تظلم و عرض و عریضه به طهران تاکنون هیچیک از ادارات داد بسیاری امور و دولت به فریاد این رعیت بیچاره نرسیده و جوابی که از ماها می دهند.
آنست که عمل نایب حسین و اسیری و تفنگ و قورخانه جاسبی و پولی که کرمخان گرفته به ما مربوط نیست و عریضه های عدیده هم به ادارات تهران عریضه کرده ایم با اینکه شصت نفر از ماها در طهران تظلم می نماییم و می نمایند هنوز جوابی نیامده گویا دولت و ادارات چیزی را که ابدا به یاد نمی آورند رعیت بیچاره و اتباع آنها شد چرا از اینهمه تظلمات و عریضه جات و خانه خرابی رعیت حالا نائب کاشی چند نفر از اسیری های جاسب را که از مناسب به ضرب شلاق و چوب و زنجیر و حبس و شدت گرسنگی و تشنگی شرف به موت شده اند و یکنفر از نوکرهای خودش به جاسب فرستاده و بقیه را نگه داشته بعنوان گرو که چهار صد تومان پول جریمه و یکصد تومان پول مخارج از جاسب ببرند بدهند بعد آنها را رها نمایند .
همین است نوع پرسش همین است آزادی و تمدن همین است وطن خواهی همین است طریقه دولت و رعیت پروری اگر دولت نیست و هرج و مرج است پس چرا مالیات از ماها میگیرند و هر هزار تومان مخارج و عوارض و جریمه چهار هزار تومان نوکرهای دیوانی و ادارات بر ما وارد می آورند ؟
و اگر دولت هست پس چرا گوش به عرایض رعیت نمی دهند و به فریاد رعیت نمی رسند و اگر می گویید حکم رفتن هر یک از طرف دولت نبوده است پس محمود خان که آن روز حاکم ما بوده است چرا حکم داده ؟ ژاندارم چرا به ضرب شلاق تفنگچی راه انداخت و حکمی که در دست کرمخان بوده از کدام دولت بوده که پول و تفنگچی از ماها گرفت ؟

و اگر این ها همه از طرف دولت بوده حاشا به غیرت او که دیگر حالا پولی که کرمخان گرفته قبض به ماها ندهد و اسیری های ما را از چنگ نائب حسین خلاص ننمایند و تفنگ ها و قورخانه های ماها از او پس نگیرد و رفع جرم نائب حسین نکند و باز هم مطالبه مالیات بنماید .
اگر به غِیرت دولت برنخورد از برای ما رعیت نَقلی نیست ما به چنگال نائب حسین گرفتار گشته و با گرسنگی خواهیم مرد و یا فردا از قسمت دیگری خواهیم رفت .
راپورتا عرض می نماییم یک نفر نوکر های نائب حسین که به جاسب آمده راپورت داد به نائب حسین که بیاید جاسب سواد آن راپورت در جوف است یا دولت تفنگ به ماها بدهند قبض می دهیم یا تکلیف ماها را معلوم بفرمائید.

کمیسیون عرایض 23 جمادی الاخر1332 (برابر با 27 اردی بهشت 1293)


این سند به درخواست علاقمندان جاسبی در اختیار قرار گرفت تا بازخوانی گردد که تقدیمشان می شود .


سایت سلحشوران شهر نراق از جناب استاد حاج سید مجتبی غفاری فرزند سید محمود اهل شهر نراق به دلیل بازخوانی سند قدیمی مربوط به 106 سال قبل مربوط به منطقه جاسب از توابع شهرستان دلیجان استان مرکزی صمیمانه سپاسگزار می باشد .

۹۶/۰۵/۲۵
سلحشوران شهر نراق

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

هدایت به بالای

folder98 facebook