سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

عـکـس، خـاطـرات ، دل نـوشـتـه هـای دفـاع مـقـدس ، انـقـلـاب و اطـلـاعـات عـمـومـی

سلـحــشـوران شـهـر نــراق

شهر نراق زادگاه علامه ملا محمد مهدی نراقی و ملا احمد نراقی (فاضلین نراقی)
بیش از 100 نفر از مشاهیر نامدار دارای جمعیت سه هزار نفره در مقطع 8 سال دفاع مقدس دارای 180 رزمنده بوده و علاوه بر آن 8 آزاده و 100 جانباز(مجروح)و 80 شهید تقدیم آرمان های میهن اسلامی نموده است.


بایـگـانی
آخـریـن مـطـالـب

۱۵ مطلب در مهر ۱۳۹۸ ثبت شده است

و بعد   چون نظام عالم و بقاء نسل بنی آدم بمناکحت منوط و بمزاوجت مربوط است و ارتکاب ازدواج متضمن وسعت رزق و غنا و متکفل رفع فقر و عنااست تارکین این سنت سیئه از حوزه اسلام در نزد اولوالالباب مخذول و منکوب است لهذا در بهترین اقرار اوقات و نیکوترین ساعتی از ساعات رشته عقد مناکحت و مزاوجت دائمیه واقع گردید فیمابین انساب العاقل البالغ الرشید وهو آقا میرزا احمد قطبی فرزند ارجمند آقا میرزا نصراله قطبی نراقی والحره البالغه التسبیه الرشیده مسماه سلطان خانم بنت مرحوم آقامحمدرضای نجار نراقی به کابین معین و صداق مشخص مبلغ یکصدو بیست و یکتومان که عبارت از یکهزارو دویست و ده ریال است رواج فعلی ایران بوده باشد مطابق تفصیل ذیل.
هدیه کلام اله مجید یکجلد یکتومان.
فرش اطاق عالی یک تخته بیست تومان.
مس ساخته شده بوزن شاه یکمن ده تومان.

تمامی دو فقره باغ کامل از جمله یکدرب باغ مُشجر واقعه در دشت پوسانچه(پوسُنجه) که واقع است در جنب باغ والد ناکح که هشت مَن می باشد با جمیع اشجار مغروسه آن از جوز و لوز و سایر اعناب و اشجار و جدارین و کلما یتعلق بها که محدود است از طرفی بباغ والد ناکح مرقوم و از سمتی بباغ ورثه مرحوم آقامشهدی طوقان و از جهتی بشارع عالم و از جانبی به کوچه باغچه موته شهره به قیمت نود تومان که جمعتان چهار فقره می شود یکصدو بیست و یکتومان .
مناکحه صحیحه شرعیه و معاقده صریحه ملیه اسلامیه جامعه جمیع شرایط و ارکان الصادرین عن وکالتهما بعد نبوت وکالتهما والصداق المرقوم کلا فی ذمه الزوج المسطور ...... ومهما ارادتو علیه التفقه والکسوه و علیهما الیمکن والیمکن وقد وقع عقدالمبارک المیمون
فی یوم جمعه پنجم شهر ربیع الاول مطابق با .... ئیل سنه 1357 هجری طبق 15 اردیبهشت باستانی سنه 1317
5 ربیع الاول 1357(برابر 15 اردیبهشت 1317)

توضیح اینکه تمامی یک سَرچه از جمله یکهزارو هفتصد سَرچه مجرای قنات سفلای نراق با ... آب علیا جزو مهریه فوق می باشد به مبلغ نه تومان که نود ریال رواج فعلی است که جملتان مبلغ یکصدو سی تومان که یکهزار و سیصد ریال بوده باشد التاریخ التاریخ.
تمام مطالب فوق صحیح است .
امضاء احمد قطبی نراقی.
الشهود التعریف التوکیل
جناب خیرالحاح حاجی فتح اله خالوی منکوحه و آقای میرزا غلامرضا فرزند مرحوم حاجی رئیس التجار نراقی(غلامرضا محمدی فرزند حاجی حبیب اله نراقی رئیس التجار)
...........
نصراله قطبی نراقی 1357 قمری(1317 شمسی)

 از جناب مهندس خدابخش بیابانی فرزند رضا از بابت ارائه تصویر عقدنامه سپاسگزاریم .

سایت سلحشوران شهر نراق از جناب استاد سید مجتبی غفاری فرزند سید محمود از بابت بازخوانی عقدنامه میرزا احمد قطبی فرزند میرزا نصراله و سلطان خانم بنت محمدرضا نجار نراقی در 83 سال قبل سپاسگزار می باشد .

۰ نظر ۰۸ مهر ۹۸ ، ۰۰:۵۵
سلحشوران شهر نراقما را در سر سودای عاشقی است

                                                  و دفاع همچنان باقیست

                                                                                    و تا انتها ایستاده ایم.....

۰ نظر ۰۷ مهر ۹۸ ، ۲۱:۴۹
سلحشوران شهر نراق

وقف نمود آقای حجت الاسلام سه طاق از 24 طاق مزرعه حاج ابراهیم بیک را برای عزاداری خامس آل عبا تا ثوابش عاید روح مرحوم حاج عبدالباقی نراقی گردد . همچنین وقف نمودند یک قطعه زمین در باغ لا تا عایدی آن صرف تعمیرآب انبار گردد و این اقدام به واسطه ملا آقاجان فرزند ابراهیم و میرزا علی اکبر فرزند جعفر(داماد حاج عبدالباقی) واقع شد در 157 سال قبل


وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه
اداره معارف و اوقاف قم و محلات
 نسختین
هوالواقف علی الضمائر بعدالحمد والصلاه
غرض از تحریر این کلمات شرعیه آنستکه وقف صحیح موئید و حبس صریح مخلد نمودند سرکار خداوندگار شریعتمدار آقای حجت الاسلام زیده فضله و عمده همگی و تمامی مجاری سه طاق از 24 طاق مدار مزرعه حاجی ابراهیم بیک شهره واقعه در قصبه نراق مستغنی عن التحدید والتوصیف با جمیع املاک تابعه و سایر ملحقات آن به قدرالحصه برجهت معینه تعزیت داری و ذکر مصیبت جناب ولایت مآب خامس آل عبا حضرت سیدالشهداء ابا عبدالله روح العالمین فداه و سایر شهدای اصحاب آن بزرگوار که در نراق هرساله بعد از وضع تعمیر لازمه و مخارج ضروریه آن در ماه محرم و صفر المظفر مصروف لوازم تعزیت داری و ذکر مصیبت آن حضرت شود و ثواب آن عاید روح مرحوم مغفرت پناه مرحوم حاجی عبدالباقی نراقی نمایند .

و قرار شد که تعزیت داری در نراق باشد ؛ از نراق به بلدی دیگر نقل نشود و تولیت آن را مفوض نمودند به خود سرکار حجت الاسلام و جمیع ارکان صحت و لزوم و قبض و اقباض شرعی معمول گردید و صیغه آن بر وجه صحیح جاری گردید .
فَمَنْ بَدَّلَهُ بَعْدَمَا سَمِعَهُ فَإِنَّمَا إِثْمُهُ عَلَى الَّذِینَ یُبَدِّلُونَهُ  ( إِنَّ اللَّهَ سَمِیعٌ عَلِیمٌ : پس هر کس که آن وصیت را بشنود و آنگاه دگرگونش سازد، گناهش بر آن کسی است که آن را دگرگون ساخته است، خدا شنوا و داناست . سوره بقره ایه 181)
و همچنین وقف نمودند یک قطعه زمین معیّنه مشخصه مشهور بباغ لا واقعه در قریه نراق را بر جهت تعمیر و سایر مصارف متعلقه به آب انبار(۲) * مذکور شود و سایر شرایط از قبض و اقباض و شرایط صحت و لزوم و امر تولیت بطریق فوق حسب الشرط فی ضمن الوقف مامور گردید.
وقف مزبور به ایقاع(نوعی عمل حقوقی) مکان و استحضار و استصواب عالیجناب سعادت و دیانت اقران آقا ملا آقاجان خلف مرحوم آقا ابراهیم و عالیحضرت سعادت مرتبت آقا میرزا علی اکبر خلف مرحوم آقا جعفر واقع شد .
 وکان تحریر فی شهر شوال المکرم من شهور سنه 1283(برابر بهمن 1245)
 
من الهجره النبویه علی صادمها الیه صلواه التحیه . مُهر عبدالراجی محمدابن احمد. مُهر عبده الراجی علی اکبر . آقا محمد ابراهیم و آقا محمد مهدی دامادان حاجی عبدالباقی . مُهر الراجی محمد مهدی ابن احمد. مُهر ابراهیم ابن آقا میرزا . مُهر عبدالوهاب ابن میرزا بابا . مُهر لا اله الا الله ملک الحق المبین . مُهر الراجی احمد . مُهر انی عبده محمد علی ابن الحسین . مُهر انک انت الوهاب . مُهر مهدی ابن عبدالغفور . مُهر یا صمد . مُهر محمد ابن عبدالغفار . مُهر محمد باقر ابن محمد جعفر . مُهر عبده حسین ابن عبدالکریم . مُهر سلاما علی ابراهیم . مُهر یا غفار . مُهر لا یقرء . دارد امید شفاعت به محمد یوسف . مُهر احمد ابن علینقی . مُهر عبدالراجی علی اکبر . مُهر یا امام رضا .

مراتب مرقوم با اطلاع حقیر ملا آقا جان است و میرزا علی اکبر است . مُهر عبده علی ابن ابراهیم . مُهر عبده الراجی محمد حسین . مُهر عبده عبدالغفار ابن عبدالفتاح . مُهر محمد کاظم الحسینی . مُهر لا اله الله الملک الحق المبین . عبده جعفر . مُهر سلام علی ابراهیم .
قد وقع الوقف بقانون.....الخاطی . مُهر عبده الراجی محمدرضا . مُهر عبده ابوتراب ابن سید محمد . مُهر افوض امری الی اله ابو طالب ابن محمد حسین الموسوی . مُهر سلاما قولا من رب الرحیم . مُهر ابوالقاسم . عبده الراجی فخرالدین ابن محمد . وقع مارقم فیه لدی حربها مُهر الراجی صدرالدین ابن محمد .
وقع مارقم فیه لدی حرره الخاطی عبده الراجی عبدالوهاب نصیرالدین ابن محمد . قد طلع کوکب لقداعترف من مطالع طوالع افا داته مهر جلال الدین ابن محمد .


 * پاورقی :
2- واقعه در نراق احداثی از ثلث وصیتی مرحوم حاجی عبدالباقی که آنچه منافع هر ساله است صرف ضروریات تعمیر و خرابی آب انبار مذکور شود .  بازخوانی دو بند نوشته ای که بعدا در ذیل وقف نامه اضافه شده است :

سواد مطابق اصل و اصل نزد اینجانب ضبط می باشد اقل الحاج عبدالله محمدی نراقی(حاج عبداله محمدی تاجر نراقی فرزند حاج محمد مهدی متوفی مهر 1339)

سواد مطابق اصل است مدیر دبستان شماره ۸  شریف بیان الحق(شریف  بیان الحق اصفهانی فرزند زین العابدین متولد 1279 فوت 12 دی 1352)   

سایت سلحشوران شهر نراق از جناب استاد سید مجتبی غفاری فرزند سید محمود از بابت بازخوانی دو فقره وقف در نراق مربوط به 157 سال قبل سپاسگزار می باشد .


۰ نظر ۰۷ مهر ۹۸ ، ۰۰:۴۷
سلحشوران شهر نراق

نامه رزمنده  دلاور دلیجانی حسن دلاوری فرزند حسین  از جبهه سومار استان کرمانشاه به دوستش محمود منصوری فرزند ذبیح اله در دلیجان استان مزکزی

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام گرم به دوست عزیزم آقای  محمود منصوری
امیدوارم که حالتان خوب باشد و همیشه سرحال و سالم باشید و در کارهایتان موفق بوده باشید . حتما میگویی چرا اینقدر دیر نامه می رسد؟
ما با چند روز توقف در راه روز پنجشنبه 29/8/1360 در تپه های سومار مستقر شدیم . این تپه نزدیک تپه های زله زرد می باشد و خود سومار(شهر سومار ایران) در دست مزدوران بعثی می باشد .

من روز جمعه مشغول نامه نوشتن بودم که توپخانه عراق شروع به کوبیدن کرد و تعداد 5 ال 6 توپ نزدیک ما زد و یک توپ در پشت سنگر ما به روی اتاق بی سیم خورد که سنگر خراب شد . دو نفر از برادران زیر خاک بودند که خود را سریع بیرون کشیدند و الحمدالله سالم ماندند و من و حسین(غلامحسین حسنی) سنگر را رها کرده و بیرون پریدیم چون سنگر چادری بود و در جای دیگر سنگر گرفتیم  . امروز که این نامه را می نویسم  روز یکشنبه 1/9/1360می باشد . و اگر نامه دیر می رسد به دلیل نبودن امکانات و دور بودن راه می باشد و منو حسین در یک مقریم و دیگر برادران دلیجانی جای دیگر که به یکدیگر خیلی دوریم .


اگر از حال ما می خواهی حال ما بسیار خوب است و امیدوارم در کارهایت خدا را در نظر داشته باشی و همیشه با نفس خود در ستیز باشی . سلام من و حسین(غلامحسین حسنی) را به عبدالله(حسین ابراهیمی) و علی اکبر احمدی و دیگر برادران انجمن برسان . سلام مرا به سید اصغر جلالی و احمد برادرش برسان . برای ما دعا کنید و از درگاه خداوند متعال بخواهید که هر چه زودتر صدام و صدامیان را نیست و نابود کند .و رزمندگان اسلام با پیروزی کامل برگردند .

سلامتی شما را از درگاه خدا خواستارم
یکشنبه 1 / 9 / 1360

۰ نظر ۰۶ مهر ۹۸ ، ۲۱:۰۴
سلحشوران شهر نراق

مبلغ پانزده تومان دو هزار نقدی وجه رایج سلطان ریال بیست و شش نخود و یکهزار دینار رواج از مال خالص جناب فخرالحاج حاج میرزا کوچک خلف مرحوم حاجی علی نقی نراقی بر ذمه و رقبه خود قبول شرعی دارم اقل العباد عبدالفتاح خلف مرحوم حاجی محمد ولی  که ان شاءالله تعالی از تاریخ حال الی شب عید نوروز سنه که بیستم شهر محرم الحرام اسلامی بوده باشد او را کارسازی نمایم و عذری که خلاف شرع انور بوده باشد نیاورم و .......... مبلغ مرقوم نمودم که منفک شود الا .............. همگی و تمامی یکدره.............ملک شهره در دشت سفلی که محدود است به حدود اربعه حدّی به زمین حاجی حبیب الله حدّی به زمین ورثه حاجی احمد و حدّی به زمین ولدان عبدالمطلب و حدّی به کاروانسرا ؛ وکیل در حیات و وصی در ممات خود گردانیدم با وجود حلول اجل و عدم ادای دین مرهون مرقوم را بشرا فروخته زیاده و نقصان رجوع نماید بعد از انتقال منافع مرهون از راهن یعنی مرتهن باجاره ................... به وزن شاه نمک آران و صیغه مواجره جاری گردید .
وکان ذالک تحریر فی دهم شهر رجب المرجب 1289(برابر 23 شهریور 1251)

سایت سلحشوران شهر نراق از جناب استاد سید مجتبی غفاری فرزند سید محمود از بابت بازخوانی ضمانت حاج میرزا کوچک فرزند حاج علی نقی نراقی به عبدالفتاح فرزند حاج محمد ولی در دشت سفلی نراق بیش از یک قرن و نیم پیش سپاسگزار می باشد .

۰ نظر ۰۶ مهر ۹۸ ، ۰۰:۵۳
سلحشوران شهر نراق

سازمان برنامه
۱۳۲۹/۰۸/۲۸
شماره ۸۶۸۰

آقای تقی رئوفی نراقی
بموجب این حکم از این تاریخ بریاست اداره امور گمرکی و باربری قسمت بازرگانی سازمان برنامه منصوب میشوید.

امضاء : کفیل قسمت بازرگانی_ مهندس همایونفر

    

سازمان برنامه
۱۳۲۹/۱۰/۲۰
۲۴۶۰۸/ک۳۵۱۱۱

آقای تقی رئوفی نراقی
بموجب این حکم بسمت ریاست اداره امور گمرکی و باربری قسمت بازرگانی سازمان برنامه منصوب میشوید.

امضاء : مدیر عامل سازمان برنامه


مرحوم تقی رئوفی


۰ نظر ۰۵ مهر ۹۸ ، ۲۰:۵۷
سلحشوران شهر نراق

به جناب مستطاب عمده التجار آقای معاون التجار(فضل اله نراقی)
روحی فداک(جانم فدای تو باد)
مرقومه(نامه) شریفه زیب(زینت و نیکویی) وصول داد ؛ از سلامت وجود شریف نهایت خوشوقتی و انبساط حاصل گردید.

از حالات مخلص استفسار(پرسیدن) کرده بودید بحمدالله تعالی سلامتی حاصل است و همینقدر انتظار دارم که حضرت خداوندگاری(خطابی است ازکهتران بمهتران) آقای حکمران( آنکه امر و فرمان او مجری شود) دام اقباله تعالی وارد شده ؛ بنده به نراق حرکت کنم ؛ یقین است در غیاب مُخلص همه قِسم در انتظام امور(سامان گرفتن) است .
التفات خواهید فرمود و حقیقتا با عالم صفا و وفای ..... کار خودتان است آقای محمدیوسف خان و محمدرضاخان(فرزندان طوغان یوسفی ابن محمدیوسف) هم مسلم است بر حسب رضایت خاطر جناب عالی در امورات التفات دارند ؛ هرگونه فرمایشی باشد در انجام آن با کمال خلوص قلبی ساعی(کوشا) است .

جناب مستطاب اجل آقای محمدحسین بابت همگی دام اقباله عرض ارادت قلبی دارند . ارادتمند نعمت الله به عرض سلام مخصوص و ارادت صمیمی تصدیع(باعث زحمت شدن) می دهد دو روز قبل در جوف(داخل) پاکت آقای محمدیوسف خان (محمدیوسف خان یوسفی فرزند طوغان ابن محمدیوسف) که توسط پُست فرستاده شده بود شرحی در جواب مرقومه حضرت عالی عرض کرده بودم ؛ نمی دانم از لحاظ محترم گذشته است یاخیر ؟
وصولی را مرقوم فرمائید .
از سلامتی و گزارشات اطلاع دهید .

جناب ... اجل نایب الحکومه هم  اقامه می فرمایند پنج هزار کسری تتمه قیمت جوزقند(جوزغند محصول تولیدی بانوان شهر نراق) را هم یکنفر از جناب عالی حواله آورد و دریافت داشت چنانچه جوزقند آلوئی پیدا کردید یکمَن تبریزی خریداری و ارسال دارید .

وصولی 7 جمادی الاول 1336(29 بهمن 1296)

سایت سلحشوران شهر نراق از جناب استاد حاج سید مجتبی غفاری فرزند سید محمود از بابت بازخوانی نامه نعمت الله فرخزاد نراقی فرزند محمد جواد از همدان به برادرش فضل اله نراقی معاون التجار و درخواست جوزغند آلوئی شهر نراق در 104 سال پیش سپاسگزار می باشد .

۰ نظر ۰۵ مهر ۹۸ ، ۰۰:۳۱
سلحشوران شهر نراق

طلعت حق احمد است و حیدر است
یا ولی‌ئی کاین دو تن را مظهر است

ای از رخ تو یافته زیبائی او رنگ
افروخته از طلعت تو مسند و اورنگ


تاریخ 10 خرداد 1307 در شهر پاکان نراق از خاندان معزز محمودی ها دختری متولد شد که نام او را طلعت نهادند . تاریخ 6 فروردین 1329 با آقای عزت اله ابوالحسنی فرزند احمد و ام لیلا ازدواج نمود .


مرحومه طلعت محمودی

فرزندانی عدالت خواه و مصلح از این زوج در جامعه تاثیرگزار بوده وهستند : فاطمه – کبری(زهره) – محمد(غلام) – گوهر – احمد – محمد – قاسم( متوفی به تاریخ 28 شهریور 1390).

آقاعزت اله ابوالحسنی زودهنگام در سن 47 سالگی تاریخ 8 مرداد 1354 در اثر بیماری فوت و پیکرش در صحن بقعه شاه سلیمان زادگاهش نراق خاکسپاری گردید .
طلعت خانم محمودی در فقدان همسر مسئولیت سنگین طفلان کوچک و فرزندان را بر عهده گرفت . ستم کشید و با مکافات دنیا ساخت و صبوری پیشه کرد تا خداوند به او نظر لطف داشت تا فرزندان از آب و گل در آمدند .

دختران و پسرانش در نهضت آیت اله خمینی(ره) در تهران و نراق کوشا بودند و تا مقطع پیروزی انقلاب 1357 بر علیه دیکتاتوری شاه مبارزه کردند . رژیم بعث عراق به مجردی که جنگ بر علیه حکومت نوپای جمهوری اسلامی ایران را تحمیل کرد فرزندان ذکور و بزرگ مشارالیها (فرج اله – محمد – احمد) در دفاع مقدس مردانه ایستادند و حتی زخم جنگ بر بدنشان افتاد .

 Image result for ‫شهید عبدالله محمودی‬‎

ولی سخت تر اینکه فرزندش احمد ابوالحسنی در سن 16 سالگی در مرتبه دومی که به جبهه اعزام شد طی عملیات فتح المبین تاریخ 2 فروردین 1361 مجروح و به اسارت دشمن بعثی در آمد .
طی دو سه سال ابتدایی جنگ چهار تَن از برادرزاده های طلعت خانم به شهادت رسیدند و او به عمه چهار شهید مشهور گشت :

نصرت اله محمودی فرزند یوسف تاریخ شهادت 22 آذر 1359

عبداله محمودی فرزند علی تاریخ شهادت 2 فروردین 1361

احمدرضا محمودی فرزند یوسف تاریخ شهادت 13 تیر 1361

کاظم محمودی فرزند علی تاریخ شهادت 16 آبان 1361

همچنین نَوه برادرش به نام سید محمد جوادی فرزند سید رضا تاریخ 18 اسفند 1362 نیز در نبرد حق علیه باطل شربت شهادت نوشید .  

روایتی دیگر از ثبت لحظه وصال مادر و فرزند پس از 8.5 سال اسارت

طلعت خانم با داشتن پنج شهید و اسارت فرزندش احمد به زنی شجاع و قهرمان و مظهر مقاومت تبدیل شده بود . چهره در هم نمی کشید و جوانان و زنان و مردان را به مقاومت و پشتیبانی از دفاع مقدس تشویق می نمود .
جانسوزترین خاطره ای که همگان در نراق از او می دانند اینکه مشارالیها طی هشت سال و نیم اسارت جگرگوشه اش احمد ابوالحسنی لب به سیب درختی نزد و همیشه می گفت احمدم سیب دوست دارد و چون در اردوگاه های عَنبر و موصل به او سیب نمی دهند منم از خوردن آن پرهیز می کنم .

29 مرداد 1369 یکی از زیبا و شیرین ترین صحنه های تاریخ رقم خورد و احمد ابوالحسنی پس از آزادی از اسارت در آغوش گرم و صمیمی مادرش طلعت خانم محمودی قرار گرفت . این مادر فرزند را می بوسید و بلند می گفت بزار دورت بگردم .
طلعت خانم محمودی فرزند حسین ابن باقر 82 سال سن با برکت کرد تا اینکه تاریخ 25 شهریور1389 مرغ جانش به ملکوت اعلی پر کشید و پیکر پاکش با احترام در وادی السلام زادگاهش شهر نراق خاکسپاری گردید .

رضوان و بهشت جای بادش           جا در حرم خدای بادش

۲ نظر ۰۴ مهر ۹۸ ، ۲۲:۴۹
سلحشوران شهر نراق

 به اجاره صحیحه شرعیه قبول نمود ستوده خصلت آقا مشهدی ولی محمد خَلف مرحوم کربلائی علی اکبر دلیجانی از جناب عمده التجار آقا فضل الله خلف مرحمتشان آقا محمد جواد تاجر نراقی همگی  و تمامی یکدانگ ونیم از جمله ششدانگ مزرعه زرقانین(یا زرغان حومه شهرستان دلیجان استان مرکزی) شهره را در اراضی رودخانه لعل بار مع ممر(گذر) و مجرا(محل جریان) و اراضی و صحاری(دشت ها) و مراتع و مرابع(مکان ها) بقدرالحصه و کلما یتعلق علیه از اول مِهرماه جلالی سنه 1319 هجری الی مدت سه سال تمام به مال الاجاره نَود خروار رسمی گندم پاک بی عیب ‌کدخداپسند از بوم زرقانین(مزرعه) که عبارت از هزارو هشتصد مَن به وزن شاه بوده باشد و نَود بار کاه گندم صحیح و ثلث تمام شبدری که در یکدانگ و نیم کِشته شود که ان شاءالله وجه مال الاجاره را تحویل نراق در سَر هر سالی در رفع محصول سی خروار گندم و سی بار کاه و ثلث تمام شبدر را در قصبه نراق تحویل جناب موجر(فضل اله نراقی معاون التجار) نماید و قبض رسید دریافت نماید و منال دیوانی و قنائی کار نو بعهده جناب موجر است و نَهر روبی و غیره تمام بعهده مستاجر(آقا مشهدی ولی محمد فرزند کربلائی علی اکبر دلیجانی) مرقوم است و باید مستاجر مرقوم سَکنه قلعه(قنات و قلعه زرغانین دلیجان) را در کمال درستی محافظت نماید که خرابی حاصل نشود و صیغه مواجره علی النهج الشرع الانور جاری و ساری گردید .
 وکان ذالک فی نوزدهم شهر ربیع الاول سنه 1319
19 ربیع الاول 1319(برابر 15 تیر 1280)

 شاهدین و ناظرین معامله در قلعه و قنات زرغانین دلیجان :

مُهر عبدالراجی ولی محمد
مُهر الراجی حبیب الله
مُهر محمد ابن علی الرضوی
مُهر عبده شکرالله
مُهر محمد ابن ابراهیم
اعتراف بما رقم فیه 1319
مُهر عبده شکرالله

سایت سلحشوران شهر نراق از جناب استاد حاج سید مجتبی غفاری فرزند سید محمود از بابت بازخوانی اجاره یک دانگ و نیم مزرعه زرغانین دلیجان توسط معاون التجار فضل اله نراقی فرزند محمدجواد تاجر نراقی به آقا ولی محمد فرزند علی اکبر دلیجانی در اراضی رودخانه لعل بار در 122 سال پیش سپاسگزار می باشد .

 توضیحات :  رودخانه لعل بار یا اناربار که از کوهستان‌های اطراف الیگودرز، خمین، گلپایگان و خوانسار سرچشمه می‌گیرد، از استان مرکزی و بخشی از استان قم می‌گذرد. طول رودخانه اناربار حدود ۲۹۰ کیلومتر است .

رودخانه اناربار یا لعل‌بار در شهر نیم‌ور به سمت شهرهای دلیجان و قم می‌رود و در ناحیه پل دلاک در ۲۰ کیلومتری قم به قره چای پیوسته و به کویر نمک می‌ریزد . سد پانزده خرداد به فاصله ۱۵ کیلومتری از شهر دلیجان به سمت قم بر روی این رودخانه ساخته شده است.

۰ نظر ۰۴ مهر ۹۸ ، ۰۰:۱۷
سلحشوران شهر نراق

در سرزمینی که علی احباب دارد
از مردمانی جنگجو ، اصحاب دارد

کودک دِگر جانی ندارد تا بگوید
 لب های خُشکش التماس آب دارد

آه از یمن اینگونه بایستی بگویم
مادر به دستش کودکی بی تاب دارد

اما جهان در خواب آرامی است انگار
کودک کشی و خواب ناز ، اعجاب دارد!

مظلومیت تا کی ، بگو دنیا چگونه
اشک یتیمان یمن را تاب دارد ؟

ای استواران یمن قائم بمانید
دنیا عقیق ناب را نایاب دارد

می آید آن یاری گر مردان تنها
اثبات می گردد جهان ارباب دارد

 شاعر : مهدی یوسفی فرزند عباس اهل شهر علم و هنر نراق

۰ نظر ۰۳ مهر ۹۸ ، ۲۲:۴۸
سلحشوران شهر نراق

گرامی .... زیده عزا و عمرا   
مدتی است منتظرم که در همدان مراحمتی نموده بطرف کاشان بیائید ؛ کم بختی بنده ولی از جناب حاجی محمد جعفر(حاج محمد جعفر تاجر نراقی) متوقع بودم که بدلجوئی و پرسش بنده در راه کاشان بیایند معلوم  می شود مُراد رحلت مرحوم آقا قدس سِره در قبه بازماندگان هستند . ....
در خصوص ...... مدتی بنده واگذاردم و نوشتم به آقای میرزا حسن که به هر که می خواهند تفویض فرمایند زیرا که بنده از عهده قرائت نوشتجات آن بر نمی آمدم و از باب سند یکصد و سی و شش مَن گندم رونده حاضر است به جناب مستطاب ..... دلیجانی آقای آقا سید حسین  (احتمالا مجتهد آقا سید محمد حسین دلیجانی فرزند حاج میرزا عبدالوهاب دلیجانی) مرقوم دارید قبض بدهند عین گندم یا قیمت آن را بندگی نمایم .

گندم در اینجا خرواری بیست و پنجهزار است کرایه آنرا هم باید کم گذارم که زحمت است باید تحمل فرمائید یکی ضبط محصول دو دانگ .... دوّم وصول مالیات مُزوَش(روستایی از توابع دلیجان) دو طغرا(حکم) قبض لغایت این دو فقره مرحمت فرموده هردو را انجام بدهند کاغذی هم ....نوشتم جواب خودشان ارسال داشتم ... معطلی بسیار است ؛ خواهشمندم که هر دو فقره را منحل فرمائید ... .
آقا محمد رضای نراقی(احتمالا حاج محمدرضا نراقی رئیس التجار نراقی ساکن همدان) به من نوشته بود که به او رجوع کنم چون شما همه ساله عامل این زحمت بودید امسال هم باید التفات کنید .جناب مستطاب شریعت مآب آقای آقا محمد را سلام برسانید  . جناب عمده التجار حاجی محمد جعفر را دعا برسانید .
این نامه را دیروز نوشتم مجال نبود بفرستم الیوم مورخه ۲ رجب کاغذ دوّم رسید اما ......... ندارد به هرکس آقای .... حسن در سند تفویض کرده ...... اما اجاره خانه آقا علی خان(آقا علی خان ابوالحسنی " 1235 – 1340 "  فرزند فرج اله) سالی چهار‌تومان است سه سال است می شود دوازده تومان .

سایت سلحشوران شهر نراق از جناب استاد سید مجتبی غفاری فرزند سید محمود از بابت بازخوانی ارسال نامه بین همدان – نراق و پرداختن به گلایه مندی ؛ قیمت گندم ؛ پرداخت مالیات ؛ اجاره خانه علی خان ابوالحسنی بیش از یک قرن پیش سپاسگزار می باشد .

۰ نظر ۰۳ مهر ۹۸ ، ۰۰:۱۶
سلحشوران شهر نراق

به بهانه محرم به یاد عاشوراییانی افتادیم که برای جهاد و شهادت به سیّد و سرور شهیدان امام حسین(ع) اقتدا کردند.

یاد سرداران شهید کاظم محمودی نراقی ،سردار مظاهر لطفی نراقی ،سردار احمد صفری محلاتی ،سردار قاسم رحمتی محلاتی،سردار علی خوشبخت محلاتی ،سردار قدرت اله کمره ای نراقی افتادم که در سال 1361 شمسی قبل از عملیات محرم که مصادف با ماه محرم بود در منطقه علی گره زد به عزاداری می پرداختند .

 در آبان ماه سال 1361 گردان های تیپ علی ابن ابیطالب (ع )  در دشت عباس خوزستان منطقه ای بنام علی گره زد  مستقر شدند . چادرهای هر یک از گردان ها مجزا از هم عَلَم شدند . تمام مراحل انجام شده بود و قرار بر این بود که عملیات در ماه محرم انجام شود و تمام رزمندگان در تکاپو بودند تا در این ماه بتوانند عملیات را انجام دهند.


رزمندگان بخصوص سرداران فوق الذکر  بی‌قراری خاصی در ماه محرم داشتند انگار که قراردادی نانوشته بین آن‌ها و سالار شهیدان اباعبدالله‌الحسین(ع) وجود داشت.
سرداران که هر یک مسئولیتی در گردان ها داشتند در حسرتی شبیه به حسرت مختار ثقفی داشتند ، که ای کاش در کربلا و روز عاشورا حضور داشته و حال تلاش داشتند تا با جهاد در برابر دشمنان اسلام  و کشور انتقام خون فرزند فاطمه‌(س) و همرزمان شهیدشان را بگیرند. چون ایام  محرم بود حال و هوای خاصی در رزمندگان  ایجاد ‌شده بود .

سینه‌زنی‌های هر روزه بعد از نماز مغرب و عشاء  تجدید پیمانی بود که با سیدالشهدا(ع) بسته و سبب ایجاد حس نایابی در رزمندگان می‌شد.
این عزاداری ها و سینه زنی ها ادامه داشت تا  به شب های  تاسوعا و عاشورا رسید و در این شب ها تمام گردان‌های تیپ علی ابن ابیطالب (ع ) برای عزاداری در یک محوطه جمع شده و به  عزاداری پرداختند .
روز عاشورا رزمندگان یک اسکلت فلزی از سنگر عراقی ها که از عملیات فتح المبین در آن منطقه باقی مانده بود سیاه پوش کرده و بعنوان نخل گردانی از آن استفاده کردند . حال و هوای منحصری حاکم بود نیازی به نوحه خوان نبود هر یک از رزمندگان با خود نجوا می کردند.


حال و هوای شام غریبان امام حسین(ع) در منطقه علی گره زد خاص بود و رزمندگان برای همدردی با اصحاب امام حسین‌(ع) پوتین ها  را در آورده و در تاریکی شب مراسم عزاداری برگزارکردند. بیشتر رزمندگان به احترام امام حسین(ع) و اصحابش آب نمی‌ خوردند.

سرانجام عملیات موفقیت آمیز محرم که تعدادی از رزمندگان شهر دلیران نراق در آن و پدافندی آن شرکت داشتند تاریخ 10 آبان 1361 برابر 14 محرم 1403 با رمز یا زینب(س) آغاز و 10 روز ادامه یافت . چهار سلحشور شهر نراق در عملیات محرم و پدافندی آن به شهادت رسیدند :

مظاهر لطفی فرزند محمد تاریخ شهادت 11 آبان 1361

کاظم محمودی فرزند علی تاریخ شهادت 16 آبان 1361

علی رزاقی فرزند مصطفی تاریخ شهادت 17 آذر 1361

مُندعلی نباتی فرزند حسین تاریخ شهادت 17 آذر 1361

 راوی : محمد(غلام) ابوالحسنی فرزند عزت اله اهل شهر نراق تاریخ 14 شهریور 1398

۱ نظر ۰۲ مهر ۹۸ ، ۲۲:۴۶
سلحشوران شهر نراق

بسم الله الرحمن الرحیم.
الحمدالله الذی أَحَلَّ اللَّهُ الْبَیْعَ وَ حَرَّمَ الرِّبا وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِین
و بعد سبب از تحریر و ترقیم این کلمات شرعیه الدلالات آنستکه حضور یافتند بندگان شامخ ملوکات .... شریعتمدار..... محمدحسین مُد ظله العالی ........ آقای ملامحمدرضا نراقی طاب سراه درحالتی که ممضی و نافذ بود از ایشان جمیع اقاریر شرعیه طائعا راغبا راضیا لا کارها ولا جابرا ولا مدن و بیع نمودند و بفروختند بمبایعه لازمه جازمه صحیحه شرعیه قطعیه به جناب مستطاب عمده الاشراف کهف حجاج حاجی فتح اله خلف مرحمت شان حاجی محمد مهدی تاجر من القصه ممر و مجرای سه سَرجه از جمله یکهزارو پانصد سَرجه آب علیا و سفلای قصبه نراق که مالک و متصرف بودند به ثمن مبلغ پنجاه و چهار تومان (نصف بیست و هفت تومان ) فض رایج خزانه اعلیحضرت احمد شاه قران عددی یکمثقال نقدا فی المجلس و صیغه جاری شد و شرائط صحت بعمل آمد و تمامی وجه مال المبایعه نقدا فی المجلس اخذ و قبض شرعی شد و بایع معزی الیه به وصول آن مقر و معترف گردید بین الجانبین قبض و اقباض و تسلیم و تسلم و تخلیه و تصرف بعمل آمد بایع مزقوم بیع موصوف را از ید تصرف خود اخراج نمود و به تصرف مشتری مرقوم داد او نیز در مبیع خود تصرف مالکانه و مستحقانه نمود کتصرف الملوک فی املاکهم و ذوی الحقوق فی احقاقهم اکنون به مقتضای ما رقم ومازبر وماسطر تمامی مبیع مرقوم حق صرف و ملک طلق مشتری معلوم است واحدی را به هیچ وجه من الوجوه حقی و بهره ای باقی نمانده و هرگاه کسی سخنی یا ادعائی نماید ادعایش باطل و از درجه اعتبار ساقط است عقد مبایعه لازمه جازمه صحیحه شرعیه مشتمل به جمیع شرائط و ارکان خالیه از کافه نواقص وبطلان مع اسقاط کافه خیارات موجبه فسخ سیما خیارالغبن ولو کان فاحشا بینهما کما هوالمقرر فی الشریعته المطهره جاری و واقع شد .
وکان ذالک التحریر افی یوم دوشنبه شانزدهم شهر جمادی الثانی سنه 1332
16 جمادی الثانی 1332(برابر 21 اردیبهشت 1293)

سایت سلحشوران شهر نراق از جناب استاد سید مجتبی غفاری فرزند سید محمود از بابت بازخوانی فروش سَرَجه آب مزارع علیا و سفلای نراق توسط محمد حسین فرزند ملا محمدرضا نراقی به حاج فتح اله فرزند حاج محمد مهدی تاجر 108 سال قبل سپاسگزار می باشد .

۰ نظر ۰۲ مهر ۹۸ ، ۰۰:۲۵
سلحشوران شهر نراق

شهرداری نراق
شماره : 304
تاریخ: 16/3/1346


به : مقام بخشداری محترم دلیجان
احتراما چون آقای علی اصغر  کریمی(فرزند ... ) اهل(نراق) و ساکن تهران تقاضا و استشهادی که  به پیوست تقدیم است تقاضای جواز ساختمان در باب کارخانه آجر و آهک پزی نموده است از آنجائیکه محل های نامیرده در خارج از محدوده شهر و در حریم است و اقدام نامبرده جهت این محل عام المنفعه می باشد خواهشمند است دستور فرمائید نسبت به صدور جواز ساختمانی نامبرده اقدام عاجلی مبذول و از نتیجه این شهرداری را مستحضر فرمائید .

شهردار نراق – ... درستکار

گیرنده رونوشت : آقای علی اصغر کریمی(فرزند ... ) عطف به درخواست مورخه 5/3/1346 که عینا به بخشداری ارسال گردید .

سایت سلحشوران شهر نراق از جناب آقای حبیب اله کریمی فرزند علی اصغر از بابت ارائه تصویر نامه شهرداری نراق بیش از نیم قرن قبل سپاسگزار می باشد .

توضیحات سایت سلحشوران شهر نراق

  لازم به ذکر است ؛ شهرداری نراق تاریخ 9 اسفند 1339 افتتاح و اولین شهردار آن مرحوم احمد احمدی فرزند محمدحسین معرفی گردید .
اولین تابلوئی که سر درب شهرداری نصب گردید توسط انسان خوشنام مرحوم سید مهدی غفاری فرزند سید محمود به خط نستعلیق و به رنگ سفید روی زمینه سیاه به زیبایی نوشته شد و گوشه سمت چپ تاسیس سال 1339 قید گردید .

۱ نظر ۰۱ مهر ۹۸ ، ۲۲:۱۵
سلحشوران شهر نراق

مبلغ هیجده تومان (نصف نه تومان) رایج سلطان روپیه ناصرالدین شاهی جدیدالضرب علوی فی یکهزار دینار رواج موزون به بیست و چهار نخود از مال صبیه مرحمتشان حاجی عبدالباقی نراقی زوجه اینجانب علی اکبر ولد مرحوم آقا جعفر دین ثابت و لازم است علی اقراره الشرعی و اعترافه الملی بر ذمه(ضمانت) صبیه مرحوم مغفور آقا عبدالعظیم زوجه عالیحضرت آقامحمدحسن ولد مرحوم آقا ابراهیم(محمد حسن فرزند ابراهیم پدربزرگ مهندس خدابخش بیابانی) من القصه که ان شاءالله الرحمن وجه مذکور را از حال التحریر الی انقضاء مدت یکسال متوالی تمام اداء و مهمسازی نماید و مدیونه مذکوره مرهون مبلغ مذبور نمود که منفک نشود الا به اداء جزء اخیر از دین همگی و تمامی ده مَن به وزن شاه بذرافشان از قطعه سفلی باغچاه صفورا واقعه در مزرعه روکیه که محدود است قطعه مذکوره بحدود اربعه
حدّی به زمین زوجه آقامحمد ابراهیم
حدّی بباغچاه زوجه آقا محمد آقایوسف
حدّی به زمین پشت تالار
حدّی به زمین راهنه که ابتیاع از مُرتهنه نموده است

و راهنه مُرتهنه(به گروگذار اصطلاحاً راهن و به گرو گیرنده مُرتهن و به مالی که گرو گذاشته می‌شود مال مرهونه یا رهنیه گفته می‌شود) را وکیل در حیات و وصی درممات خود گردانید که با وجود حلول اجل و عدم ادای دین مرهون مزبور را به قیمت راغب بشرا بفروش رسانیده به کم و زیاد رجوع نماید و قبض شرعی به عمل آمد مُراهنه صحیحه شرعیه مشتمله به صیغه عربیه اسلامیه و بعد از انتقال منافع مرهون از راهنه به سوی مُرتهنه به وجهی شرعی به مصالحه شرعیه قبول نمود راهنه از مرتهنه در مدت مسطوره به مال المصالحه مقدار یکصد دِرهم به وزن شاه گندم بومی نراق و صیغه مراهنه شرعی جاری گردید و انتقال صحیحه ملیه .
وتحریر ذالک فی غره شهر رمضان المبارک مطابق سنه 1298
1 رمضان 1298(برابر 6 مرداد 1260)

به سَوای متن لغایت فرع گذشته دو ماه و صیغه جاری شد با آقامحمدحسن و ذمه آقامحمدحسن مشغول شد مبلغ ششهزار دینار رواج

از جناب مهندس خدابخش بیابانی فرزند رضا به جهت ارائه تصویر سند قریب یک و قرن و نیم سپاسگزاریم .

سایت سلحشوران شهر نراق از جناب استاد سید مجتبی غفاری فرزند سید محمود از بابت بازخوانی معامله مِلک توسط دختر حاج عبدالباقی نراقی همسر علی اکبر فرزند جعفر در مزرعه روکیه با دختر عبدالعظیم زوجه محمدحسن بیابانی فرزند ابراهیم در 142 سال قبل سپاسگزار می باشد .

۰ نظر ۰۱ مهر ۹۸ ، ۰۰:۰۵
سلحشوران شهر نراق

هدایت به بالای

folder98 facebook